Kauno rajono savivaldybės institucijų atstovai mokomi atpažinti prekybos žmonėmis pavojų

VšĮ Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centras (KOPŽI) ir Kauno rajono savivaldybės administracija 2019 m. vasario 27 d. organizavo seminarą-diskusiją „Naujos prekybos žmonėmis formos: atvejo analizė“.

Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje vykusio seminaro metu aptarta, kokios yra naujos prekybos žmonėmis formos, paplitusios tiek visoje šalyje, tiek Kauno apskrityje, kaip jas atpažinti ir kokie turėtų būti atsakingų institucijų tolesni veiksmai.

Kaip kalbėjo KOPŽI vadovė Kristina Mišinienė, toks renginys vyko pirmą kartą Lietuvoje ir tikimasi, kad tai bus gera praktika pristatyti prekybos žmonėmis problematiką per konkretaus atvejo analizę. Diskusijoje dalyvavusi Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorė Gabija Večerinskienė, pristatydama konkretaus prekybos žmonėmis atvejo analizę, pabrėžė, kad pasikeitė prekybos žmonėmis formos. Buvo įprasta, kad dažniausiai prekyba žmonėmis reikšdavosi seksualine prievarta, prostitucija. Dabar atsirado naujos šio reiškinio formos: priverstinis darbas užsienio šalyse, asmens išnaudojimas nusikalstamų veikų vykdymui (kišenvagystės, vagystės iš prekybos centrų, prekyba narkotikais) – šių nusikaltimų aukomis dažniausiai tampa jauni vyrai, kartais netgi nepilnamečiai vaikai. Kaip pastebėjo prokurorė, aukos verbuojamos taip pat subtiliau, ne per smurtą. Šių nusikaltimų vykdytojai naudojasi aukų pažeidžiamumu, socialinių įgūdžių trūkumu, sunkia ekonomine padėtimi, aukas verbuoja pasitelkdami grasinimus, manipuliacijas ir tik retais atvejais – fizinę prievartą. Prokurorė paminėjo, kad kylant įtarimams dėl galimo prekybos žmonėmis atvejo, būtina nedelsiant pranešti policijai arba prokuratūrai, galima skambinti visą parą veikiančiu KOPŽI pagalbos numeriu (8 679) 61 617, kur bus suteikta platesnė informacija ir reikalinga pagalba.

KOPŽI centro vadovė Kristina Mišinienė kalbėjo, kad vienintelis būdas sumažinti tokius prekybos žmonėmis atvejus – dirbti prevenciškai. Kaip rodo praktika, žmonės laiku neatpažįsta galimo pavojaus, nors jo ženklų būna ne vienas. Todėl labai svarbu būti budriems ir, atpažinus pavojų, laiku reaguoti.

KOPŽI  duomenimis, 58 proc. prekybos žmonėmis aukų buvo parduotos už Lietuvos ribų (Vokietija, D. Britanija, Airija, Ispanija, Graikija, Čekija, Italija, Olandija, Norvegija, Švedija, Danija, Australija, Turkija). Tai vyrai, moterys ir vaikai, kilę iš įvairiausių Lietuvos miestų ir kaimų. Jų amžius svyruoja nuo 13 iki 49 metų.

Kauno apskrities VPK Kauno rajono policijos komisariato viršininkas Aleksejus Chraminas pridūrė, kad „kai atsiranda pavojus socialinę riziką patiriančių šeimų nariams, ypač svarbus žmonių pasitikėjimas policijos pareigūnais“. A. Chraminas ragino žmones būti neabejingais. Tik gavusi signalą apie galimą prekybos žmonėmis atvejį, policija gali veikti ir atlikti savo darbą. K. Mišinienė dalydamasi darbo su aukomis patirtimi pasakojo, kad dauguma aukų iš pradžių nenoriai, bet sutinka bendradarbiauti su teisėsauga, nes tai svarbu ir siekiant įvykdyti teisingumą nuskriaustų, apgautų ir išnaudotų žmonių atžvilgiu.

Kauno rajono savivaldybės administracijos vyr. specialistė (tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė) Edita Ablačinskienė kalbėjo, kad šiandien susirinko Savivaldybės administracijos, seniūnijų, socialines paslaugas teikiančių įstaigų, mokyklų, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos specialistai, teisėsaugos institucijų atstovai, nevyriausybinės organizacijos darbuotojai. Gausus dalyvių skaičius rodo, kad Kauno rajono savivaldybės institucijų atstovai neabejingi šiai problemai, visi pasiruošę bendradarbiauti ir dirbti žmonių labui. Tarpinstitucinio bendradarbiavimo svarbą akcentavo ir renginyje dalyvavusi prokurorė Gabija Večerinskienė, Kauno apskrities VPK Kauno rajono PK viršininkas A. Chraminas bei nevyriausybinės organizacijos vadovė K. Mišinienė.

 

Susijusios naujienos