Tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorius

Darbo laikas

P–K
8.00–17.00
Pn
8.00–15.45
Pietų pertrauka 12.00–12.45

Kova su prekyba žmonėmis

Prekyba žmonėmis – žmonių verbavimas, pervežimas, perdavimas, slėpimas ar jų priėmimas gąsdinant, panaudojant jėgą ar kitas prievartos, grobimo, apgaulės, sukčiavimo formas, piktnaudžiaujant padėtimi ar pažeidžiamumu arba mokant ar priimant pinigus ar kitą naudą tam, kad būtų gautas kito tą žmogų kontroliuojančio asmens sutikimas siekiant išnaudoti. Išnaudojimas apima kitų asmenų išnaudojimą prostitucijos forma ir kitas seksualinio išnaudojimo formas, priverstinį darbą ar paslaugas, vergiją ar veiklą, panašią į vergiją, tarnystę ar organų pašalinimas.

 

Šiandien pasaulyje egzistuoja daugybė prekybos žmonėmis formų. Jos nuolat kinta, atsiranda vis naujų būdų ir priemonių, prisidedančių prie žmonių išnaudojimo pačiais įvairiausiais tikslais. Prekyba žmonėmis gali būti:

  • Seksualinis išnaudojimas
  • Vergiškas darbas
  • Išnaudojimas nusikaltimų vykdymui
  • Prekyba organais
  • Priverstinės santuokos
  • Elgetavimas
  • Vaikų pornografija
  • Moterų išnaudojimas surogatinei motinystei
  • Vaikų išnaudojimas kariuomenėse ir kt.

Dažnai prekyba žmonėmis yra glaudžiai susijusi ir su kitomis nusikalstamomis veikomis. Kad nusikaltimas būtų identifikuotas kaip prekybos žmonėmis atvejis, yra svarbu įvardinti tris pagrindinius įtartinos veiklos elementus:

  • Veiksmą, kuris yra/buvo įvykdytas. T.y. Žmogus buvo įdarbinamas, pervežamas, išvežamas, įkalinamas ar kt.
  • Priemones, kuriomis buvo paremtas veiksmas. T.y. Prievarta, šantažas, grasinimai, pasinaudojimas žmogaus socialiniu, psichologiniu, fiziniu ar finansiniu pažeidžiamumu arba atlygis, kuris buvo sumokėtas žmogaus „pardavėjui“.
  • Tikslą, dėl kurio buvo vykdomas veiksmas. T.y. Išnaudojimas darbui, seksualinių paslaugų teikimui, nusikaltimų vykdymui, organų pašalinimui, surogatinei motinystei ar kt.

Jei nukentėjote nuo prekeivių žmonėmis arba įtariate, kad jumis ar jūsų artimaisiais ketina ar ketino pasinaudoti, Jūs galite:

VISĄ PARĄ veikia Lietuvos Caritas programos SOS numeris 8 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius. Šiuo numeriu skambinti kviečiame ir šeimų narius, bet kokių tarnybų atstovus, įtariančius apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją. Lietuvos Caritas specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.

Informacijos galite rasti ir tinklalapyje

Lietuvos policijos atlikto tyrimo ataskaita

2022m. kovos su prekyba žmonėmis situacijos Lietuvoje apžvalga

2021m. kovos su prekyba žmonėmis situacijos Lietuvoje apžvalga

Pranešimas 2021 m. kovos su prekybos žmonėmis apžvalga

Kontaktai

Liana Daukantė
Administracijos vyriausioji specialistė (tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė)
(+370 37) 280 167
Pareigybės aprašymas