Tradicinių amatų centras
Kauno rajono muziejaus filialas - Tradicinių amatų centras
2000 m. skraidyklių sporto entuziastas, konstruktorius Juozapas Liekis su žmona Vanda savo sodyboje 2,5 ha ploto teritorijoje įgyvendino savo seną svajonę – pradėjo rinkti ir kaupti XIX ir XX a. etninės kultūros ir techninio paveldo kolekciją.
2005 m. sausio 27 d. Kauno rajono tarybos sprendimu sodyba tapo Juozo Naujalio memorialinio muziejaus filialu ir gegužės 18 d. buvo oficialiai atidaryta.
Čia eksponuojami iš įvairiausių Lietuvos kampelių surinkti dar prieškario metais pagaminti užsienio ir Lietuvos firmų varikliai, žemės ūkio technika, automobiliai,
tarpukario Lietuvos kaime meistrų naudoti darbo įrankiai, namų apyvokos daiktai. Didžioji dalis technikos yra suremontuota, restauruota ir gali būti naudojama. Muziejaus filiale galima išvysti ir itin retų mechanizmų – vinių kalimo mašiną, didžiąją kuliamąją, moglius, amfibiją, kalvio naudotus įrankius kt.
2008-09-10 sodyboje buvo pašventintas meninis akcentas - Šv. Juozapo - amatininkų, šeimos ir Visuotinės banyčios globėjo skulptūra. Skulptūros autorius - taitodailininkas Ginutis Dudaitis, skulptūrą iš ąžuolo išskobė - Adolfas Teresius ir G.Dudaitis.
Sodybą puošia Vandos Liekienės rūpestingai prižiūrimi gėlynai, netradiciniai inkilai, gandralizdžiai ir po sodybą vaikštinėjantys povai.
Greta sodybos J.Liekis įrengė Nevėžio slėnio link vedantį 150 m ilgio lėktuvų pakilimo ir nusileidimo taką, kuriuo gali naudotis mažosios aviacijos entuziastai. Dar vaikystėje, gyvendamas Šilutėje, J.Liekis susidomėjo aviacija, lankė Vl.Kersgailos aeroklubą. Nuo 1975 m. konstravo ir skraidė paties pasigamintomis skraidyklėmis. Namų sienas puošia daugybė apdovanojimų už pasiekimus skraidyklių sporte.
2010 m. Juozo Naujalio memorialinio muziejaus filialas kartu su partneriais – Kauno rajono savivaldybės administracija ir Kauno rajono turizmo informacijos centru parengė projektą „Tradicinių amatų centro įkūrimas Biliūnų kaime, Kauno rajone“ pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos priemonę “Kaimo atnaujinimas ir plėtra”.
Naujai pastatyti 2 pastatai - rąstinis ir iš dalies uždengtas karkasinis pastatas su antru aukštu smulkiai ekspozicijai. Rąstiniame pastate 10 kv. m užima kalvės patalpa, kurioje yra žaizdras, dumplės, gręžimo staklės.
Filialo ekspozicijoje - XIX-XX a. I-os pusės žemės ūkio ir kita technika, buities rakandai ir darbo įrankiai naudoti Lietuvosa kaimuose.
Filiale vykdomos edukacinės programos - ,,Lino kelio", ,,Audimo", ,,Žolynų paslaptys", ,,Velykinių kiaušinių marginimo", ,,Verbų rišimo". Ruošiamos naujos su kalvyste ir puodų žiedimu susiję edukacinės programos.
Atviroje erdvėje įrengta ekspozicija ir sodyba domisi ir lanko ne tik vietos gyventojai, bet ir svečiai iš užsienio.
Nuotraukų galerija:
Plačiau: http://www.technicalmuseum.lt