Kulautuvoje – unikali lauko paroda „Istorinė Kulautuvos atmintis: kurortas prie upės"
„Šioje didelio gamtos grožio ir sveikatingumo vasarvietėje norisi viešėti ne kelias valandas, bet kelis mėnesius. Esamos vietos visos perpildytos. Vasarotojai kasdien linksminasi koncertais, gali kada panorėti aplankyti tvenkinyje gulbes su penkiais jaunikliais, gali per dieną nemokamai žaisti krepšinį, tenisą, kroketą, vakarais nueiti į kino teatrą, kuris veikia kasdien ir rodo Kaune geriausias statomas filmas, gali būti pavyzdingai aptarnautas „Vitos” restorane ir nesijausi esąs pinigiškai nuskriaustas,” – taip žaismingai Kulautuvą 1939 metais pristatė „Lietuvos aidas”. Šia citata parodą lapkričio 10 d. atidarymo metu pristatė jos iniciatorė ir kuratorė dr. Viltė Migonytė-Petrulienė.
Parodos autorė architektūrologė, Modernizmo interpretacijos centro „Modernizmas ateičiai“ projektų vadovė ir viena iš Kaunas Europos kultūros sostinė 2022 kūrybinės komandos narių, padovanojo Kulautuvai išskirtinę lauko parodą. Tik iš pirmo žvilgsnio tai gali pasirodyti įprasta fotografijų paroda. Pasinaudoję išmaniojo telefono QR skaitytuvo programėle, nukeliausite į svetainę www.atmintiesvietos.lt, kur galėsite susipažinti su skirtingais ir asmeniškais, nuotraukomis pasidalijusių žmonių, pasakojimais apie Kulautuvos kurortą.
Kuriant parodą autorei buvo įdomu, kaip šį miestelį, tarpukariu tapusį vienu žymiausių pakaunės kurortų, pamena jame gyvenę žmonės? Kaip kerinti Kulautuvos gamta – Nemuno pakrantės ir miškingi arealai, darė įtaką čia atvykstančiųjų pasimėgauti kurorto malonumais poilsio kokybei? Kokius kasdienybės pasakojimus ir istorinius sluoksnius slepia pirmaisiais XX amžiaus dešimtmečiais miestelyje pradėjusi formuotis savita laisvalaikio infrastruktūra? Kokius per amžius besikeičiančios vietos ženklus galime atpažinti Kulautuvoje dabar? Tikriausiai tai vieni svarbiausių klausimų, kylančių norint atsakyti, – kokia Kulautuva yra šiandien ir kokie esame mes.
Svetainėje www.atmintiesvietos.lt taip pat rasite ir specialiai šiai parodai sukurtą maršrutą, kuris, kaip pristato pati autorė, skirtas pažymėti vietos atmintį. Herojais tapo dabartiniai kulautuviečiai – čia gimę, augę ir atvykę gyventi iš kitų kraštų. Miestelio bendruomenė, atvėrusi savo šeimų fotografijų archyvus ir pasidalijusi asmeniniais pasakojimais, fizinei aplinkai suteikė emocinį kontekstą. Kitaip tariant, pastatai, gatvės, kiemai, paminklai, parkai tapo vietomis, turinčiomis dvasią ir turinį. „Tikriausiai tik su didžiausia ir giliausia atmintimi susijusias vietas norėsime saugoti ir puoselėti, o kurdami kažką naujo – būsime jautrūs per amžių susiklosčiusiam kultūriniam kontekstui,“ – teigė Viltė Migonytė-Petrulienė.
Tai ypatinga dovana Kulautuvai, artėjant 2018 m., kurie svarbūs ne tik visai Lietuvai, bet kartu žymi 85 metų sukaktį, kai 1933 m. vasarvietei buvo suteiktas kurorto statusas. Todėl tikimės, kad ši paroda paskatins visus gyventojus ir atvykstančius dalytis savo prisiminimais ir nuotraukomis, taip puoselėjant ir įamžinant pirmojo Lietuvos kurorto atmintį.
Parodą visada galite aplankyti Akacijų al., skverelyje prie tvenkinio. Prisiminimais ir nuotraukomis galite dalytis Kulautuvos seniūnijoje. Jie vėliau bus perkelti į parodą.
Komentarai (0)