Žydų žudynių vietose tylą skrodė kantoriaus rauda
Kauno rajono savivaldybė baigia sutvarkyti Babtų miške esančią Holokausto vietą ir rengiasi rugsėjo 4 d. Zapyškyje vyksiančiai Europos kultūros paveldo dienai, kurios metu bus atlikta Jievaro Jasinskio “Simfonija iš Šiaurės Jeruzalės”.
Dar keli pakaunės miesteliai – Garliava, Vilkija, Čekiškė, Vandžiogala, Kulautuva – turi ryškų žydų istorijos tarpsnį, todėl čia taip pat driekiasi iš užsienio atvykusių litvakų maršrutai.
Pirmadienį su Kauno rajono savivaldybės meru Valerijui Makūnu ir administracijos direktoriaus pavaduotoja Rūta Černiauskiene susitiko JAV gyvenantis verslininkas Jackas Lyonas, Izraelio pilietis Zeevas Lissonas bei grupelė juos lydėjusių giminaičių. Visi jie turi šaknų pakaunėje – čia gyveno jų tėvai, seneliai, proseneliai.
Pokalbis mezgėsi bičiuliškai, nes su šiais litvakais Kauno rajono savivaldybė 2018 metais įgyvendino bendrą projektą – pastatė memorialą Vandžiogalos miške nužudytiems žydų tautybės žmonėms. „Tada atvykau į Lietuvą beveik nieko nežinodamas, tačiau viskas susiklostė neįtikėtinai sklandžiai“, – už partnerystę V. Makūnui dėkojo J. Lyonas.
Meras ir svečiai apsilankė senosiose Vandžiogalos kapinėse ir nusilenkė mirusiems bei čia nužudytiems žydų tautybės žmonėms. Tylą perskrodė Vilniaus choralinės sinagogos maldų vadovo, vienintelio Lietuvos kantorius Šmuelio Jatomo rauda.
1941 metų liepos 8 dieną Vandžiogalos žydai – jauni ir seni, vyrai, moterys ir vaikai – buvo sušaudyti. Daugiau kaip 30 brutaliai nužudyti čia pat, žydų kapinių prieigose, kiti – Babtų šile. Liudytojų tvirtinimu, buvo sunaikinta apie 400 Babtų ir Vandžiogalos žydų.
R.Černiauskienė sakė, kad Babtų žydų žudynių vieta baigiama tvarkyti, o rugsėjo 23 dieną čia bus minima Žydų genocido diena.
„Mūsų tikslas – ne tik prisiminti Holokausto aukas, bet ir skatinti piliečius kurti tolerantišką visuomenę. Tai, kas atsitiko su žydais, vieną dieną gali atsitikti su bet kuria kita tauta“, – tvirtino V. Makūnas.
Visos septynios Kauno rajone esančios Holokausto aukų vietos ir šešios žydų kapinės yra įtrauktos į Lietuvos Respublikos nekilnojamojo kultūros paveldo vertybių registrą ir kruopščiai prižiūrimos.
Kauno rajono savivaldybės pastangomis įrengtas Jaučakių memorialas. Kartu su Kauno žydų religine bendruomene ir Kultūros ministerija vyksta Čekiškės sinagogos atnaujinimo darbai. Vilkijoje įamžintas išeivių iš šio miestelio Tilės ir Leibos Karnovskių atminimas. Ši litvakų pora XIX amžiaus pabaigoje emigravo į JAV, kur surado ir priglaudė septynmetį berniuką Louisą Armstrongą, vėliau tapusį džiazo legenda.
Komentarai (0)