Žinomi zapyškiečiai nusilenkė savo mokyklai

Zapyškio bendruomenė didžiuojasi ne tik gotikos šedevru Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia, bet ir viena seniausių Lietuvoje mokyklų. Penktadienį buvo paminėtos šio ugdymo įstaigos įkūrimo 340-osios metines.

Pamokas mokiniams vedė ir prisiminimais dalijosi Nacionalinės premijos laureatas, fotomenininkas Antanas Sutkus, Kovo 11-osios Nepriklausomybės akto signataras Leonas Milčius, Kauno filharmonijos rinkodaros vadovė Daina Juraitienė, kiti žinomi zapyškiečiai.

A.Sutkus, nors ir pasiramsčiuodamas ramentais, į šventę atėjo su pilnais krepšiais savo nuotraukų, kurias dalijo renginio dalyviams.

Kauno rajono meras Valerijus Makūnas taip pat prisiminė šioje mokykloje praleistus metus. Meras pasakojo, kad jam labiausiai įsiminė laivų modeliavimo būrelio užsiėmimai, kuriems vadovavo mokytojas Stasys Žurauskas. „Ši mokykla ir jos mokytojai mane augino ir padėjo pamatus tolesniam gyvenimui“, - kalbėjo meras.

Geru žodžiu jis minėjo buvusius mokyklos vadovus – Antaną Obcarską, Oną Žurauskienę, Vladą Šlajų.

Vos trejus metus Zapyškio mokyklos direktoriumi dirbančiam Raimondui Bartkui V. Makūnas linkėjo puoselėti senąsias tradicijas ir  dar aukščiau kelti mokyklos vėliavą. Meras tvirtino, kad jau kitą savaitę prasidės Zapyškio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios tvarkybos darbai, o kitąmet turėtų pajudėti ir mokyklos pristato su sporto sale statybos.

Zapyškio parapijos mokykla buvo įsteigta 1677 metais, joje buvo dėstoma lotynų kalba. 1855 m. miestelyje caro valdžia atidarė ir rusišką mokyklą, bet lietuviai vengė į ją leisti vaikus.

1919 m. Zapyškyje įkurta lietuviška pradinė  mokykla, kurios išlaikymu vėliau ėmė rūpintis savivaldybė.  Pradinės mokyklos įsteigtos ir aplinkiniuose kaimuose: Virbališkėse, Gaižėnuose, Papiškėse, Pypliuose. 1934 m. Zapyškyje pastatyta nauja medinė mokykla, joje veikė trys, o nuo 1936 m. – šeši skyriai.

Humanitarinių mokslų daktaro Rimanto Zizo duomenimis, tarpukariu Zapyškyje veikė ir atskira žydų mokykla. Vaikai mokėsi lietuvių kalbos ir dailyraščio, visi kiti dalykai buvo dėstomi hebrajų kalba. Mokiniai mokėjo giedoti Lietuvos himną ne tik lietuviškai, bet ir hebrajiškai.

Praūžus karo audrai, tik 1948 m. atidarytos Kluoniškių ir Dievogalos pradinės mokyklos. Zapyškio klebonijos patalpose įsteigta septynmetė, o vėliau – nepilna vidurinė mokykla. 1967 m. duris atvėrė nauja mūrinė Kluoniškio mokykla, kuri vėliau plėtėsi, buvo atnaujinama.

Zapyškio mokyklos mokiniai aktyviai dalyvauja Aitvarų festivalyje, kituose miestelio ir rajono renginiuose. Už svarius pasiekimus sveikatingumo ir sporto srityse mokykla įtraukta į UNESCO asocijuotų mokyklų tinklą.

Susijusios naujienos