Vandžiogaloje paminėta Lietuvos žydų genocido diena

Pirmadienį senosiose Vandžiogalos žydų kapinėse vyko Lietuvos žydų genocido dienos minėjimas. Prie memorialo holokausto aukoms, pastatyto Vandžiogalos žydų nužudymo 1941 m. liepos 8 d. vietoje, susirinko būrys mokytojų ir moksleivių, kurie skaitė prisiminimus apie šiame krašte gyvenusius žydus, iš akmenukų dėliojo šios tautos simbolį – Dovydo žvaigždę.
Kauno rajono savivaldybės meras Valerijus Makūnas kalbėjo, kaip svarbu, jog šiandien prisimename ir stengiamės, kad išvengtume tokios tragedijos: „Mes neperrašome istorijos, ji yra tokia, skausminga. Skaudi lietuvių tautai, skaudi žydų tautai ir visiems, kurie buvo negailestingai žudomi. Svarbu kurti tolerantišką visuomenę, kad panaši tragedija nepasikartotų“.
Minėjime dalyvavo Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Rūta Černiauskienė, Vandžiogalos seniūnas Vytautas Šniauka ir Kauno r., Vandžiogalos gimnazijos direktorius Algirdas Šiušas.
Istoriniai šaltiniai liudija, kad žydai Vandžiogaloje gyveno jau XVI amžiuje. Kartu su lietuviais, lenkais, o vėliau ir sentikiais rusais. XX a. pradžioje žydai sudarė miestelio gyventojų daugumą, čia jų buvo maždaug tūkstantis, po to prasidėjo laipsniška jų emigracija į JAV. Bendruomenė turėjo savo sinagogą, mokyklą. Dauguma žydų vertėsi amatais ir prekyba. Visa tai nutrūko 1941 metų vasarą, kai beveik visą Vandžiogalos žydų bendruomenę sunaikino naciai ir jų parankiniai. Daugiau kaip 30 buvo brutaliai nužudyti čia pat, miškelyje, senųjų žydų kapinių prieigoje, kiti - Babtų šile. Liudytojų tvirtinimu, buvo sunaikinta apie 300 - 400 asmenų.

Susijusios naujienos