Vaikų vasara bibliotekoje
Visą vasarą Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos darbuotojai vedė vaikų vasaros užimtumo programas naudodami inovatyvias edukacines metodikas ir šiuolaikines technologijas. Ne tik Viešojoje bibliotekoje (Garliavoje) veikiančiame Vaikų centre, bet ir visą Kauno rajoną aprėpiančiuose bibliotekos filialuose (jų yra 30) buvo vykdomos turiningą vaikų laisvalaikį kuriančios veiklos. Bibliotekos direktorė Irena Viktorija Stančiauskienė džiaugiasi jau ne pirmus metus vykdomomis veiklomis, darbuotojų išradingumu, iniciatyva prisidėti prie įdomaus laisvalaikio ir toliau nuo centro gyvenantiems vaikams.
Iš anksto užsiregistravę jaunieji vasarotojai dalyvavo nemokamose savaitės trukmės užimtumo programose, kuriose buvo akcentuojama skaitymo svarba, taip pat vyko įvairios edukacinės, kūrybinės dirbtuvės, interaktyvūs užsiėmimai. Netrūko ir judriųjų bei stalo žaidimų, šiuolaikinių technologijų. Viešosios bibliotekos vaikų vasaros užimtumo programoje dalyvavo 5 vaikų pamainos. Dar 1 vaikų grupė savaitę lankė Viešosios bibliotekos stovyklą, kuri finansuojama Kauno rajono savivaldybės lėšomis pagal specialią vaikų stovyklų programą. Ne pirmus metus bibliotekos gaunamas šis finansavimas užtikrina įvairiapusiškesnes veiklas, inovatyvesnes priemones. Kiekviename bibliotekos padalinyje per vasarą suorganizuota po 3 užimtumo programos pamainas. Bendras dalyvavusių Kauno rajono vaikų skaičius perkopė 1000. Ne visiems vaikams pavyko pasinaudoti bibliotekos paslaugomis – dalyvių skaičius, deja, ribotas. Registracija į bibliotekos vykdomas vaikų užimtumo veiklas tetruko keletą dienų, nes laisvų vietų sparčiai nebeliko. „Smagu, kad laiku pamatėme skelbimą bibliotekos „Facebook“ paskyroje ir suspėjome užsiregistruoti. Vaikai dar išsaugojo labai puikius prisiminimus iš pernykštės bibliotekos stovyklos ir nekantravo šiemet vėl lankytis“, – teigė mama Lina.
Apklausoje dalyvavę tėvai akcentavo besidžiaugiantys vaikų kokybiškai ir kūrybiškai leidžiamu laiku saugioje aplinkoje, inovatyviomis veiklomis bei draugiška atmosfera. Dėsninga, kad daugiausia dėmesio bibliotekos skiria knygoms ir su tuo susijusioms veikloms. Vaikai skatinami skaityti šiuolaikiškais metodais, skaitymas susiejamas su įvairiais kontekstais ir patirtimis, bibliotekininkai inicijuoja diskusijas literatūros tekstuose aptariamomis temomis. Dauguma vaikų užsiregistravo akcijoje „Vasara su knyga“ ir įveikė iššūkį, taip pat dalyvavo skaityti knygas ir tobulinti skaitmeninės kūrybos įgūdžius skatinančiame bibliotekos konkurse „MINECRAFT. Fantastinės knygos pasaulyje“. Jie noriai dalijosi garsinių skaitymų įspūdžiais, savo nuomonėmis ir apmąstymais. Iš stalo žaidimų šiuolaikinius vaikus labiausiai sudomino programavimo gebėjimus ugdantis interaktyvus žaidimas „Scottie Go“, žaidžiamas naudojant telefonus ir bibliotekos planšetes. Daug džiaugsmo suteikė galimybė pasinaudoti bibliotekos virtualios realybės akiniais. Loginį mąstymą vaikai ugdė spręsdami galvosūkius ir mindami mįsles, o naujas žinias įtvirtinti padėjo bibliotekininkų parengtos teminės viktorinos, kryžiažodžiai.
Skaitymo procesą vaikams patrauklesnį padarė visuose bibliotekos padaliniuose vykstantys sensoriniai skaitymai. Tai procesas, kurio metu skaitomas tekstas suvokiamas dalyvaujant visoms penkioms žmogaus juslėms. Remiantis tekstu, skaitytojams duodami uosti tam tikri aromatai, kuriamos optinės iliuzijos ar šviesotamsos žaismas, ragaujami skirtingi, stiprūs skoniai, kinta ir dėmesį prikausto garsai, lytėti vilioja kontrastingi paviršiai. Ši metodika praturtina skaitytojų patirtis, tiksliau – leidžia literatūros kūrinį ne perskaityti, o pajusti.
Vasaros užimtumo programų metu edukacijas vaikams vedė kviestiniai edukatoriai ir patys bibliotekininkai. Daug gražių partnerysčių įgyvendinta su Kauno rajono kultūros įstaigų darbuotojais. Net ir meninės gyslelės neturinčius jaunuosius bibliotekos lankytojus įtraukė originalios kūrybinės dirbtuvės: audimas augalais (nuo kurių svaiginamai kvepėjo visa biblioteka), meninis taškavimas, aitvarų gamyba (bendradarbiaujant su Ežerėlio kultūros centru), indų dekoras (bendradarbiaujant su Ilgakiemio laisvalaikio sale), žvakininkystės dirbtuvės, origamiai, karoliukų apyrankių vėrimas, vainikų pynimas, tapyba spalvotu smėliu ir ebru technika (ant vandens) ir kt. Vilkijos bibliotekoje tautodailininkė pademonstravo, kaip audžiama juosta tikromis audimo staklėmis. Dešimtmetė Ema džiaugėsi atradusi meninį taškavimą, nes ši veikla ją labai nuramino ir leido pasireikšti fantazijai, o 8 metų Justė susižavėjusi pasakojo apie trimačių daiktų modeliavimą 3D rašikliu ir galimybe pasigaminti bet kokį daiktą. Valstybinės mokesčių inspekcijos žaisminga edukacija su mokomuoju filmuku ir pagalvių mūšiu bibliotekos kieme suteikė praktinių žinių apie saugų elgesį su pinigais. Kauno rajono bendruomenės pareigūnų edukacinės veiklos ir itin naudingos dovanos (atšvaitai, informaciniai leidiniai) prisidėjo prie saugesnio vaikų elgesio pramogaujant vasarą. O apie saugumą patriotiniu rakursu – kaip savo šalies gynybą – papasakojo Jaunųjų šaulių sąjungos nariai, apsilankę bibliotekoje. Užimtumo programos dalyviai broliai Augustas ir Algirdas džiūgavo sužinoję, kaip gaivinti žmogų, kaip bendrauti per raciją ir net gavę galimybę pašaudyti iš pneumatinio ginklo. Tautinio sąmoningumo tema buvo plėtojama ir edukacijose: heraldikos, rašymo plunksna; buvo skaitomi ir aptariami Lietuvos istoriją liudijantys tekstai. Ne vieno padalinio vasarotojai apsilankė „ab“ pogrindžio spaustuvėje ir sužinojo daug įdomybių apie lietuvių praeitį, o ekskursija į Raudondvario dvarą atskleidė grafų Tiškevičių gyvenimo būdą. Galiausiai vaikams pasiūlyta išbandyti interviu žanrą ir sukurti vaizdo klipą su savo mintimis apie Lietuvą. Jaunieji vasarotojai nesitvėrė džiaugsmu: „Mes filmuosimės! Mes tapsime žvaigždėmis!“ (Kaip jiems pavyko nugalėti jaudulį, patobulinti viešo kalbėjimo ir rišlaus minčių reiškimo įgūdžius, galite pažiūrėti čia: https://www.youtube.com/watch?v=1z5-OMJ8vu8)
Bibliotekų veiklose daug dėmesio skirta vaikų emociniam intelektui lavinti. Empatijos svarbą atskleidė Daugėliškių bibliotekos iniciatyva: laimės meškiukų kūrimas Kauno klinikų mažiesiems pacientams. Meškiukai perdavė apkabinimą ir nuoširdžiausius linkėjimus. Keletas padalinių suorganizavo vaikams išvykas į Kauno lėlių teatrą, intriguojančią edukaciją apie lėles ir lėlininko profesiją.
Dauguma bibliotekų išradingomis edukacijomis ir garsiniais skaitymais minėjo 700-ąjį Vilniaus gimtadienį, Žirgo metus bei „Lituanicos“ skrydžio 90-ąjį jubiliejų. Pavyzdžiui, Vilkijoje minint S. Dariaus ir S. Girėno žūties metines, į biblioteką atvyko Lietuvos lakūnas Aleksas Karalavičius su žmona, Kauno regioninio karo prievolės ir komplektavimo skyriaus štabo seržante Ingrida Karalavičiene. Vaikai sužinojo, kaip vyksta pasiruošimas šuoliui iš lėktuvo ir kokie laukia išbandymai, netgi galėjo pačiupinėti tikrą parašiutą ir surengti jame fotosesiją. Vaikus, žinoma, žavi specialiųjų tarnybų uniformos ir rekvizitai, tad vienuose padaliniuose svečiavosi Kauno rajono priešgaisrinės saugos tarnybos ugniagesiai, kituose – Kauno rajono greitosios medicinos pagalbos stoties darbuotojai, trečiuose – Kauno rajono bendruomenės pareigūnai.
Kulautuvos bibliotekininkė Živilė Žukauskienė teigė esanti maloniai nustebinta vaikų entuziazmo, noro visur dalyvauti, veiklumo ir, svarbiausia, draugiškumo: „Šią vasarą vaikai bibliotekoje bendravo lyg darni komanda, kurioje kiekvienas narys rūpinasi padėti kitam, paaiškinti, ko jaunesnis nesupranta, pamokyti.“ Pasak bibliotekininkės, jiems labai patiko, kad visos dienos buvo visiškai skirtingos, veiklos – įvairios, nė kiek nesijautė monotonijos, aktyvius užsiėmimus keitė ramesni ir atvirkščiai. Ringaudų bibliotekininkė Vilija Mitkuvienė tvirtino pastebėjusi, kad bibliotekoje vaikai jaučiasi laisvi, atsipalaidavę, labai nori bendrauti ir aktyviai leisti laisvalaikį draugų būryje: „Šiemet vaikams mažiau rūpėjo kruopštumo ir nuoseklumo, analitiškumo reikalaujančios edukacijos. Labiausiai norėjo skaityti ir bendrauti vienas su kitu, dalytis skaitymo patirtimis. Dėmesingai klausė bibliotekininkės rekomendacijų, kurias knygas rinktis, o bibliotekininkė rekomendavo tokias, apie kurias reikia daugiau pagalvoti, painterpretuoti, kurios turi gilesnę prasmę. Tiesa, jaunieji bibliotekos lankytojai labai kūrybiški – nori gamintis rankų darbo knygeles ir jose rašyti, išlieti savo vasaros įspūdžius, kurti istorijas.“
Šlienavos bibliotekininkė Elena Grušienė džiaugėsi bibliotekoje sėkmingai plėtojama savanorystės tradicija ir bendruomenės aktyvumu. Jau ne pirmus metus bibliotekoje reguliariai savanoriaujanti Simona šiemet vedė vaikams Eksperimentų dienos veiklas. Be to, nuolatinė skaitytoja Simona dažnai pateikia bibliotekininkei pasiūlymų, patarimų, ką būtų galima padaryti inovatyviau, įdomiau. Taip pat Šlienavos bibliotekoje savanoriaujančios 7-okės noriai talkino bibliotekininkei vaikų vasaros užimtumo programos metu. Kauno rajono bibliotekose sklandžiai plėtojamos savanorystės tradicijos rodo glaudų bibliotekų ryšį su vietos bendruomenėmis.
Plačios aprėpties ir vertingo edukacinio turinio nestokojančios vaikų vasaros užimtumo programos – tai svarus bibliotekos indėlis į Kauno rajono jaunosios kartos ugdymą. Džiugu, kad Kauno rajono savivaldybė neseka daugelyje Lietuvos regionų gaja tendencija – bibliotekas keisti mobiliais knygų išdavimo taškais. Didelis bibliotekų Kauno rajone skaičius suteikia galimybę įtraukti mažų miestelių, gyvenviečių, kaimų bendruomenes į edukacines veiklas, išlaikyti plačią kultūros sklaidą, prieinamą atokiai nuo kultūros centrų įsikūrusiems gyventojams, ugdyti skaitmeninio ir informacinio raštingumo gebėjimus, turiningo laisvalaikio planavimo įpročius.
Komentarai (0)