Ukrainietės paveikslai rado prieglobstį Raudondvario pilyje

Gruodžio 16 d.,18.30 val. Raudondvario pilyje bus atidaryta žinomos Ukrainos dekoratyvinės tapybos meistrės Elizavetos Fedorivnos Mironovos (1929–2010) darbų paroda.

E.F.Mironova iš nežinomos kaimo savamokslės ilgainiui tapo pripažinta menininke. Jos paveikslai, kurių rinkinį yra įsigijęs ir Ukrainos nacionalinis muziejus, spinduliuoja gėrį, šviesą, meilę, žavi originalumu.

Elizavetos sūnėno Volodymyro Golijado dėka, tapytojos kūryba gyvuoja toliau, atlikdama kilnią misiją: dailininkės giminaičiai organizuoja parodas, labdaros renginius, o surinktus pinigus aukoja šeimoms, auginančioms vaikus su Dauno sindromu.

Parodos kuratorė, Eglė Knygauskaitė-Liakienė sakė, kad karo sūkuryje meno kūriniams iškilo grėsmė, todėl jie buvo atvežti į Lietuvą. Iš pradžių jie bus eksponuojami Kauno rajono muziejuje, Raudondvario pilyje, po to keliaus į kitas erdves.

Parodoje bus galima pamatyti 31 aliejinės tapybos darbą, du rankomis austus gobelenus, daugybės knygų vaikams viršelių projektų, eskizų, vyšyvankos,

Elizaveta Mironova kūrė teminius atvirukus, plakatus, mozaikas, dekoracijas filmui „Ivano Kupalos naktis“, iliustravo vaikiškas knygas, puošė viešųjų erdvių interjerus gobelenais. 1968 m. architekto Anatolijaus Dobrovolskio kvietimu dekoravo restoranus „Kureni“ ir „Kazokų gvardija“ Kyjive.

Menininkę įkvėpė mamos dainos, taip pat magiška gimtojo krašto gamta, ypač ąžuolynai. Mažajai Lizai jie buvo kupini neapsakomo grožio, paslapties. Mama, kuri pati temokėjo gražiai nudažyti namą ar krosnį, dukrai parinko senų marškinių skiaučių, ir ant jų netrukus ėmė ryškėti fantastiški, kupini džiugios nuotaikos darbai.

Elizavetos kūriniai nuo pat pradžių pasižymėjo liaudies tapybai būdingais bruožais, tačiau turėjo išsiskyrė unikaliomis spalvomis, savita kompozicija, siužetais. Iš pradžių ji piešė savo kaimo gyventojams, vėliau pelnė šlovę visoje Ukrainoje.

Dailininkė akvarelės technika piešė ant popieriaus, kartono, naudojo guašą, temperą, aliejų, vaisingai darbavosi ir kaip vaikiškų knygų iliustratorė.

1967 metais Kyjive, Rašytojų namuose, įvyko pirmoji personalinė E. F. Mironovos paroda, kurioje dalyvavo žymūs menininkai ir rašytojai, tarp jų: M. Gluščenka, M. Deregusas, V. Kasijanas, G. Jablonska, O. Gončaras, M. Bažanas, M. Stelmachas ir A. Malyško. Liaudies menininkės darbai sulaukė palankaus įvertinimo. E. F. Mironova persikėlė į Kyjivą – prasidėjo naujas jos gyvenimo ir kūrybos etapas.

Dar Sednive Elizaveta susipažino ir susidraugavo su L. F. Javorskiu. Savo profesionalumu bei požiūriu į meną išskirtinė dailininkė su būsimuoju sutuoktiniu rado daug bendro. Ši pažintis tęsėsi kuriant bendrus darbus ir padarė abipusę įtaką, vėliau tai skleidėsi ir santuokoje.

Susijusios naujienos