Technologijų amžiaus vaikams reikia naujų švietimo metodų
Mūsų vaikai puikiai išmano informacines technologijas, tačiau vien tik šių žinių nepakanka, kad būtų galima siekti gerų mokymosi rezultatų. Ši ir kitos aktualios švietimo problemos buvo gvildenamos pirmadienį Kauno rajono viešojoje bibliotekoje vykusioje konferencijoje.
Alfa kartai reikia naujovių
„Gerai nepažįstame alfa kartos vaikų, tačiau privalome pasigilinti, nes tie patys metodai ir priemonės, kurios tiko praeityje, alfa kartai tikrai netiks“, – teigė Seimo narė, švietimo ekspertė, prof. habil. dr. Vilija Targamadzė.
Nuo 2010 m. gimę vaikai vadinami alfa karta, kurios gyvenimas vyksta virtualioje erdvėje. Tai reiklesni ir laisvesni, taisyklių nepripažįstantys vaikai. „Jie kitaip priima informaciją. Dažnai nemoka analizuoti, nemato visumos, nejungia teksto su kontekstu, priima informaciją fragmentuotai, dažnai nekritiškai, turime jiems padėti“, – kalbėjo profesorė.
Kauno rajono savivaldybės meras Valerijus Makūnas atkreipė dėmesį, kad nors vaikams pakaunėje kuriamos tinkamos mokymosi aplinkos, daug investuojama į švietimo sistemos gerinimą, bet mokinių rezultatai nėra tokie, kokių norėtųsi. Kaip kokybiško ugdymo garantijų trikdžius meras įvardijo nepakankamą mokinių pažangos stebėjimą ir vertinimą ir tai, kad ugdymo procesas dažnai orientuotas į akademinį lygmenį.
„Mes nuolat optimizuojame švietimo įstaigų tinklą ir geriname materialinę bazę, tačiau kartu matome, kad turime rezervų ugdymo kokybei gerinti. Tikiu, kad ši konferencija bus stimulas iškelti tikslus ir juos pasiekti“, – kalbėjo meras.
Šiuolaikinės mokyklos pamatas
Kalbėdamas apie dabarties mokyklos iššūkius, V. Makūnas pabrėžė kelis aspektus. "Jauki ir patogi aplinka, palankus psichologinis mikroklimatas, gera vadyba ir šiuolaikinius reikalavimus atitinkanti pedagogų kvalifikacija – tai pamatas, ant kurio turi stovėti šiuolaikinė mokykla“, - tvirtino V. Makūnas.
Meras taip pat pabrėžė neformalaus ugdymo reikšmę, didesnę pagalbą mokiniui ir šeimai.
„Politikai, mokslininkai, mokytojai ir kiti švietime dalyvaujantys asmenys turi susitarti dėl asmenybės ugdymo tikslų, vertybinių nuostatų, veiklos būdų ir laipsniško rezultatų pasiekimo kriterijų“, - pabrėžė V. Makūnas.
„Pedagogams reikia naujų kompetencijų. Taip pat turime ugdyti didesnę vaikų asmeninę atsakomybę ir jais pasitikėti kuriant tarpusavio santykius“, – pritarė VDU Švietimo akademijos doc. dr. Sigita Burvytė.
Pranešėja pastebėjo, kad elgesio įpročiai formuojasi vaikystėje, todėl jiems daugiausiai įtakos turi vaiką supantys žmonės.
Siekiant geresnių mokymosi rezultatų, svarbu vaikus nukreipti į įdomias veiklas, leisti jiems laisvai ieškoti sprendimų probleminiais klausimais. „Greitas atsakymų sufleravimas iš vaikų atima galimybę įgyti tvarių žinių, kai vaikas pats gali atrasti ugdymosi kelią“, – pabrėžė docentė.
Dėmesys darželinukams
Kitokių ugdymo ir priežiūros sprendimų ieškoma ir Kauno rajono ikimokyklinio amžiaus vaikams. Įkurti lauko bei šeimos darželiai – įdomi alternatyva tradiciniams darželiams. Kačerginės mokyklos-daugiafunkcio centro direktorės Aurikos Laurinaitienės teigimu, norinčiųjų patekti į Kačerginės lauko darželį yra labai daug.
„Lauko darželiuose vaikai turi daugiau laisvės. Čia jie užsiima savo mėgstama veikla, didelis dėmesys skiriamas vaikų fiziniam aktyvumui, kūrybiškumui, aplinkos pažinimui“, – pasakojo direktorė.
Gimnazijos sieks pasitempti
Nemažai dėmesio konferencijoje skirta ir gimnazijų situacijai aptarti. 2020 m. žurnalo "Reitingai" sudarytoje lentelėje į pirmą Lietuvos gimnazijų šimtuką patenka Jonučių (67) ir Garliavos Juozo Lukšos (85) gimnazijos, kitoms dar reikėtų pasitempti.
Daug vilčių siejama su Talentingų mokinių akademija, kurią Kauno rajono savivaldybė įsteigė kartu su Vytauto Didžiojo universitetu. Kartu su VDU mokinių ugdymą bus mėginama pakelti į aukštesnį lygį ir Akademijos VDU Ugnės Karvelis gimnazijoje.
Kauno rajono savivaldybė ketina gerinti Raudondvario, Neveronių, Vandžiogalos, kitų ugdymo įstaigų materialinę bazę, kelti pedagogų kvalifikaciją, tobulinti programas. Iki 2022 m. bus rekonstruotos Kačerginės ir Zapyškio mokyklos, baigta modernizuoti Šlienavos pagrindinė mokykla, atsiras šiuolaikinės erdvės Užliedžių pradinukams.
Komentarai (0)