Kauno rajone skelbiama gripo epidemija
Išaugus sergamumui gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, 2018 m. vasario 6 d. Kauno rajono savivaldybėje skelbiama gripo epidemijos pradžia.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento specialistai informuoja, kad Kauno rajone toliau auga sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (toliau – ŪVKTI).
2018 metų 4-ą savaitę (sausio 29 – vasario 4 d.) iš viso užregistruoti 969 susirgimai ŪVKTI, iš jų – 135 gripo atvejai. Sergamumo rodiklis siekė 106,0 atv. / 10 tūkst. gyventojų, iš jų gripo – 13,9 proc.
Atsižvelgdamas į Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento rekomendaciją, Kauno rajono savivaldybės administracijos direktorius pasirašė įsakymą, kuriuo nuo 2018 m. vasario 6 d. Kauno rajono savivaldybėje skelbiama gripo epidemijos pradžia.
Kauno rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras įpareigojamas gyventojams teikti informaciją apie gripo ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų profilaktiką ir būtiną elgesį gripo epidemijos metu.
Kauno rajono savivaldybės teritorijoje esančių įstaigų, įmonių, organizacijų vadovams gripo epidemijos laikotarpiu rekomenduojama:
- riboti masinius žmonių renginius;
- nutraukti pamokas ir veiklas ugdymo įstaigose ir organizuotuose kolektyvuose, kurių dėl gripo ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų nelanko daugiau nei 20 proc. mokinių.
- riboti asmens sveikatos priežiūros įstaigose ir globos namuose gyvenančių asmenų lankymą.
Gripas yra užkrečiamoji virusinė liga. Tai – viena rimčiausių ir labiausiai paplitusių užkrečiamųjų ligų, žiemos mėnesiais dažniausiai tampa epidemija. Gripui būdingi simptomai: staigi ligos pradžia, aukšta temperatūra (didesnė nei 38°C), šaltkrėtis, bendras silpnumas ir nuovargis, stiprus raumenų ir galvos skausmas, kosulys, gerklės skausmas, kartais pasireiškia sloga ir čiaudulys. Gripas dažniausiai trunka 6–7 dienas, šiai ligai būdingos dažnos ir sunkios komplikacijos.
Rekomendacijos, kaip apsaugoti save ir kitus nuo gripo:
- Kosėdami ir čiaudėdami prisidenkite burną vienkartine nosine. Virusai su iščiaudėtais ar iškosėtais lašeliais sklando nedideliu atstumu, todėl užsikrėsti galima būnant šalia sergančio žmogaus, kuris čiaudi ar kosėja neužsidengęs nosies ir burnos.
- Panaudotą vienkartinę nosinę iškart išmeskite į šiukšlių dėžę, kadangi virusas gali kurį laiką išgyventi ant rankų ar aplinkos daiktų, tokių kaip panaudotos nosinės.
- Jei po ranka neturite nosinės, užsidenkite nosį ir burną rankove (geriausia – alkūnės linkyje).
- Reguliariai ir dažnai plaukite rankas su muilu, ypač prieš valgį. Rankų plovimas apsaugo nuo tiesioginio (paduodant ranką sergančiam žmogui) ir netiesioginio (liečiant daiktus, kuriuos prieš tai lietė sergantis žmogus) kontakto su gripo virusu.
- Sveikindamiesi venkite apsikabinimų, bučinių, rankų paspaudimų.
- Neplautomis rankomis nelieskite akių, nosies, burnos.
- Venkite lankytis masiniuose renginiuose, žmonių susibūrimo vietose.
- Jei pajutote gripo simptomus, pasilikite namie, neikite į darbą, ugdymo įstaigas, nesilankykite viešose vietose. Sergantis žmogus išskiria gripo virusą 5–7 dienas nuo ligos simptomų atsiradimo. Likdami namie apsaugosite aplinkinius nuo viruso išplitimo.
- Jei pajutote gripo simptomus, nedelsiant kreipkitės į gydytoją.
- Jei pajutote gripo simptomus, laikykitės maždaug 1 metro atstumu nuo kitų žmonių.
- Verta prisiminti, kad antibiotikai gydo tik bakterijų sukeltas infekcijas, taigi jie nepadės sergant gripu.
- Vakcinacija (skiepai) – efektyviausia specifinė gripo profilaktikos priemonė, sauganti nuo ligos ir jos komplikacijų. Verta skiepytis ir prasidėjus epidemijai, nes, apsikrėtus gripu, skiepai sumažina komplikacijų tikimybę.
Komentarai (0)