Siekia aktyviau integruoti senjorus į socialinį, politinį ir kultūrinį gyvenimą

Kauno rajono savivaldybė su kitomis Lietuvos savivaldybėmis dalyvauja Europos Komisijos finansuojamame projekte, kuriuo siekiama sukurti palankias galimybes vyresnio amžiaus žmonėms integruotis į socialinį, politinį, kultūrinį gyvenimą bei dalyvauti darbo rinkoje. Projektas įgyvendinamas bendradarbiaujant su Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EPBO) ekspertais, kurie trečiadienį lankėsi savivaldybėje.

Renka duomenis

„Lietuva sensta labai greitai, kaip ir kitos Europos šalys, todėl šis projektas leis atlikti išsamią jūsų savivaldybės esamos situacijos analizę, parengti rekomendacijas, kurios galbūt palengvins šį procesą, supažindins, kaip su tuo susitvarko kitos šalys“, – sakė EPBO ekspertė Shruti Singh.

Įgyvendinant projektą, svarbiausias dėmesys skiriamas šioms sritims: užimtumui, socialinei integracijai bei dalyvavimui viešajame ir politiniame gyvenime.

„Džiaugiamės, kad turime galimybę dalyvauti tokiame projekte, kuris leis mums pamatyti savo silpnąsias vietas, įsivertinti save. Sužinosime, kur turime pasitempti ir patobulėti. Labai lauksime galutinių išvadų ir rekomendacijų“, – pabrėžė Kauno rajono mero pavaduotojas Paulius Visockas.

Ekspertai jau yra surinkę nemažai duomenų, kaip pakaunėje teikiamos paslaugos senjorams, kaip jie integruojami į socialinį, politinį ir kultūrinį gyvenimą.

Trečdalis gyventojų – senjorai

Kauno rajonas yra viena iš nedaugelio šalies savivaldybių, kuri kasmet auga, čia gyvena labai daug jaunų žmonių, tačiau trečdalis gyventojų, t.y. 29 proc., yra pagyvenusių žmonių.

EPBO ekspertų nuomone, yra dalis vyresnio amžiaus žmonių, kurie norėtų dirbti, bet dėl savo amžiaus jiems nepavyksta įsidarbinti. Išspręsti šią problemą padėtų įvairios persikvalifikavimo programos, į kurias reikėtų įtraukti senjorus. Savivaldybės atstovai akcentavo, kad asmenų integracija į darbo rinką – ne savivaldybių funkcija, o valstybės, todėl šioje srityje tikimasi didesnio centrinės valdžios postūmio įgyvendinant panašias programas.

Kauno rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Margarita Venslovienė informavo, kad savivaldybė dar šiais metais pradės įgyvendinti bandomąjį projektą, kurį inicijuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, dėl bedarbių integracijos į darbo rinką.

„Savivaldybėje bus įdarbintas užimtumo vadybininkas, kuris konsultuos ilgalaikius bedarbius, padės jiems įgyti reikiamų žinių, rasti darbą“, – paaiškino M. Venslovienė.

Aktyvūs politikoje

EPBO ekspertai labai teigiamai įvertino pakaunės vyresnių asmenų dalyvavimą viešajame ir politiniame gyvenime.

Kauno rajono savivaldybės tarybą sudaro 27 nariai, 16-ka jos narių yra vyresni nei 55 metai. Savivaldybė turi 192 seniūnaičius, daugiau nei pusė jų yra vyresni nei 50 metų. Anot Kauno rajono savivaldybės tarybos sekretorės Nijolės Linkuvienės, įvairiose komisijose, komitetuose bei darbo grupėse aktyvesni taip pat yra senjorai, jie noriai dalyvauja politiniame gyvenime.

„Savivaldos rinkimuose taip pat aktyvesni yra vyresnio amžiaus rinkėjai. 2019 metais rinkimuose dalyvavo 44 proc. pakaunės rinkėjų, iš jų 57 proc. buvo 65–74 metų“, – skaičius vardijo N. Linkuvienė.

Rinkimų sistema yra labai palanki senjorams, nes jiems sudaromos visos galimybės dalyvauti politiniame gyvenime: jie gali balsuoti namuose, iš anksto, jeigu asmuo negali pats atvykti, organizuojamas jo pavėžėjimas.

Paslaugų įvairovė

Kauno rajone vyresnio amžiaus žmonės turi kur save realizuoti, paslaugos yra prieinamos ir didelė jų dalis nemokamai.

„Mūsų savivaldybėje veikia 64 nevyriausybinės organizacijos (NVO), susibūrę daug bendruomenių, gausu įvairių meno kolektyvų, sporto organizacijų, dirba Trečiojo amžiaus universitetas, jo padaliniai yra visose seniūnijose. Taip pat turime bibliotekų filialus seniūnijose, kultūros centrus, laisvalaikio sales. Visos organizacijos atliepia visų amžiaus grupių poreikius“, – pasakojo savivaldybės administracijos NVO koordinatorė Žaneta Danauskienė.

Ekspertams pristatyti keli projektai, dėl kurių vyresnio amžiaus pakaunės gyventojai integruojami ne tik į darbo rinką, bet jiems sudaromos sąlygos gauti visas reikiamas paslaugas. Ekspertų teigimu, Lietuva užtikrina labai aukštos kokybės nemokamas paslaugas senjorams.

EPBO ekspertai turėjo galimybę apsilankyti Socialinių paslaugų centre, Kauno rajono visuomenės sveikatos centre, kitose įstaigose ir įvertinti juose teikiamų paslaugų kokybę.

Susijusios naujienos