Septynios savivaldybės susitarė dėl sveikatinimo plėtros Kauno regione

Ketvirtadienį Raseiniuose vyko kasmetinė Sveikatą stiprinančio Kauno regiono konferencija „Dirbtinis intelektas žmonių sveikatai“. Jos metu Jonavos, Kaišiadorių, Kauno, Kėdainių, Prienų, Raseinių rajonų ir Birštono savivaldybių merai pasirašė susitarimą, kuris leis didinti defibriliatorių tinklo plėtrą, sporto, laisvalaikio infrastruktūros ir veiklų prieinamumą Kauno regiono savivaldybėse bei diegti švediško stalo principą Kauno regiono ugdymo įstaigose.

„Sveikatą stiprinančio Kauno regiono veikloje dalyvaujame jau 10 metų. Ši sutartis apvainikavo  mūsų kryptingą ir ilgametį darbą sveikatos srityje, nubrėžė mums naujas gaires ir siekius. Susitarimas su kitomis savivaldybės orientuotas į nūdienos aktualijas: bus sudarytos sąlygos didesnį dėmesį skirti infrastruktūros plėtrai, padės spręsti maisto švaistymo problemą, leis užkardyti staigios mirties atvejus“, – akcentavo Kauno rajono meras Valerijus Makūnas.

Kauno regionas yra vienintelis Lietuvoje aktyviai dalyvaujantis Pasaulio sveikatos organizacijos sveikatą stiprinančių regionų tinklo veikloje.

Plės tinklą

Septynios savivaldybės iki 2027 m. rugsėjo 30 d. įsipareigoja įrengti daugiau defibriliatorių, kad 3-5 tūkst. gyventojų tektų bent vienas šis prietaisas. Taip pat ketinama didinti gyventojų sveikatos raštingumo žinias: bus mokoma, kaip suteikti pirmąją pagalbą, gaivinti žmogaus, kaip tinkamai naudotis defibriliatoriumi.

Kauno rajono savivaldybė savo lėšomis jau yra įrengusi 19 gyvybę išgelbėti galinčių aparatų ir toliau planuoja tęsti tinklo plėtrą. Džiugu, kad rajone veikiančios įstaigos taip pat atsakingai įsirenginėja defibriliatorius, dalis jų veikia tik įstaigų darbo valandomis, o kai kurie – ir visą parą.

Taip pat per artimiausius kelerius metus Kauno regione planuojama numatyti konkrečias sporto ir laisvalaikio erdves, kuriomis gyventojai galės naudotis neatlygintinai. Bus sukurtas sporto ir laisvalaikio erdvių žemėlapis.

Perims gerąją praktiką

Kauno rajono mokyklos pirmosios šalyje įdiegė švediško stalo principą. Toks vaikų maitinimo organizavimas pakaunėje jau kuris laikas pateikiamas kaip sektinas pavyzdys šalies ugdymo įstaigoms.

Vaikų maitinimas Kauno rajone organizuojamas 47 įstaigose. Švediško stalo principas yra taikomas per 20 Kauno rajono švietimo įstaigų.

Maisto ruošimo patalpų būklė Kauno rajono mokyklose yra itin gera, 80 proc. mokyklų – visiškai modernizuotos, įrengtos naujos virtuvės, likusiose – modernizuotos iš dalies.

Kauno regiono savivaldybės ketina perimti gerąją patirtį iš Kauno rajono ir švediško stalo aptarnavimo principą diegti savo ikimokyklinio, priešmokyklinio ir bendrojo lavinimo ugdymo įstaigų valgyklose.

Savivaldybės įsipareigojo iki 2027 m. rugsėjo 30 d. pusėje Kauno regiono ugdymo įstaigų įdiegti švediško stalo principą. Tai leis nešvaistyti maisto, ugdyti valgymo kultūrą.

Taip pat visose savivaldybėse, kurios pasirašė susitarimą, ketinama parengti sveikos mitybos ugdymui skirtas metodines priemones bei integruoti sveikatai palankius valgiaraščius ugdymo įstaigose.

Dirbtinis intelektas medicinoje

Sveikatą stiprinančio Kauno regiono konferencijoje šįmet didžiausias dėmesys buvo skirtas dirbtiniam intelektui.

Buvo diskutuojama apie dirbtinio intelekto naudojimą medicinoje, kokios yra galimybės ir iššūkiai, ar jis gali būti konkurentas, ar kolega ir pagalbininkas. Buvo apžvelgtos dirbtinio intelekto taikymo sveikatos priežiūros ir sveikatinimo praktikoje patirtys pasaulyje ir Lietuvoje.

Kasmetinėje konferencijoje dalyvavo Sveikatos apsaugos ministras, didžioji dalis regiono savivaldybių merų, Pasaulio sveikatos organizacijos atstovai Lietuvoje, svečiai iš Valstybinių ligonių kasų, Higienos instituto, atstovai iš savivaldybių bei sveikatos priežiūros įstaigų.

Susijusios naujienos