Sausis – Gimdos kaklelio vėžio žinomumo mėnuo

Sausis visame pasaulyje minimas kaip Gimdos kaklelio vėžio žinomumo mėnuo. Tai puiki proga priminti moterims apie profilaktikos svarbą, nes ankstyva diagnostika gali išgelbėti gyvybę – svarbiausia nedelsti ir pasitikrinti!

Gimdos kaklelio vėžys – viena iš nedaugelio onkologinių ligų, kurios galima išvengti anksti aptikus pokyčius ląstelėse. Dažniausia šios ligos priežastis – žmogaus papilomos virusas (ŽPV). Profilaktiniai tyrimai leidžia laiku nustatyti ikivėžinius pakitimus ir užkirsti kelią ligai.

Lietuvoje vykdoma Gimdos kaklelio vėžio ankstyvosios diagnostikos programa, pagal kurią:
✔ Moterys nuo 25 iki 34 metų kas 3 metus gali nemokamai atlikti citologinį tyrimą;
✔ Moterys nuo 35 iki 59 metų kas 5 metus gali atlikti ŽPV tyrimą – šis testas padeda nustatyti aukštos rizikos viruso tipus, galinčius sukelti vėžį.

Tyrimai yra kompensuojami valstybės ir atliekami pagal šeimos gydytojo arba ginekologo siuntimą. Tai paprasta, greita ir visiškai neskausminga procedūra, galinti išsaugoti jūsų sveikatą.

Kodėl svarbu tikrintis?

Gimdos kaklelio vėžys dažniausiai neturi jokių simptomų pradinėse stadijose – be tyrimų liga gali būti nepastebėta.

Remiantis Nacionalinio vėžio centro duomenimis, Lietuvoje kasmet gimdos kaklelio vėžiu suserga apie 400 moterų, o daugiau nei 200 miršta nuo šios ligos.

Anksti nustatyti pakitimai yra lengvai gydomi, o vėlesnėse stadijose gydymas tampa sudėtingesnis ir ilgesnis.

Daugiau informacijos apie prevencines programas galite rasti: valstybinės ligonių kasos prie sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje arba kreipiantis į savo gydymo įstaigą.

Rūpinkitės savimi ir savo artimaisiais – paskatinkite mamas, seseris, drauges tikrintis!

Lietuvoje kasmet tūkstančiai žmonių išgirsta onkologinės ligos diagnozę. Jei susidūrėte su onkologine liga, nebijokite kreiptis pagalbos. Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija (POLA) – viena didžiausių skėtinių nevyriausybinių organizacijų Lietuvoje, kuri pasiruošusi padėti kiekviename žingsnyje – nuo diagnozės priėmimo iki gyvenimo po gydymo.

POLA kortelė – tai nemokama kortelė, skirta asmenims, kuriems diagnozuota onkologinė liga.  Norint gauti POLA kortelę, reikia užpildyti prašymą internetu arba kreiptis į artimiausią POLA savanorį – kortelės ambasadorių.

POLA kortelė suteikia:

  • 80% nuolaidą viešajam transportui (autobusams, traukiniams, keltams ir kt.);
  • Nuolaidas vaistams, medicininiams tyrimams, reabilitacijai, optikos prekėms, odontologijos paslaugoms ir kt.;
  • Nemokamas teisininko, dietologo, psichologo konsultacijas;
  • Kvietimus į kultūros renginius ir įvairias edukacines veiklas.

Praktiniai patarimai ir informacija apie vėžio prevenciją, diagnostiką, gydymą bei remisiją: Naujas žinynas kovai prieš vėžį - priesvezi.lt

Susijusios naujienos