Pagalbos priklausomiems žmonėms daugėja

Gyvenimo tempas, sunkumai ir iššūkiai neretai žmones paskatina rinktis įvairias alternatyvas, padedančias atsipalaiduoti, pamiršti savo problemas. Dažnai šiuo pasirinkimu ypač jaunimui tampa ne vien alkoholis ar nikotinas, bet ir narkotinės bei psichotropinės medžiagos.

Kauno rajone gyvena apie 4 tūkst. 14–21 metų moksleivių ir net 85 proc. iš jų linkę eksperimentuoti su alkoholiu ir narkotinėmis medžiagomis. Tiksliau – buvo, nes įgyvendinant programą „Asmenų, priklausomų nuo psichoaktyvių medžiagų socialinė integracija“, 80 proc. baigusiųjų programą pakeitė požiūrį į psichotropines medžiagas, o 56 proc. jaunuolių ketino keisti rizikingą elgseną.

Tokius duomenis pateikė Kauno rajono visuomenės sveikatos biuro direktorius Laurynas Dilys spalio 6 dieną Raudondvaryje Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) surengtoje konferencijoje „Asmenų, priklausomų nuo psichoaktyvių medžiagų socialinė integracija“.

„Į programos įgyvendinimą pažvelgėme originaliu kampu. Darbui su šia programa suformavome specialistų komandą, kuriai priklauso net 44 specialistai visame rajone. Tai – ugdymo įstaigose dirbantys visuomenės sveikatos specialistai, psichologai ir socialiniai pedagogai. Organizavome susitikimus su ugdymo įstaigų administracijomis, patraukliai kvietėme paauglius ir jų tėvus, o už dalyvavimą programoje įsteigėme įdomių prizų. Tai tik keli žingsniai, kuriuos mūsų biuras sėkmingai žengė efektyvaus darbo ir sėkmingų rezultatų link“, – Ankstyvosios intervencijos programos vykdymo  patirtimi dalijosi L.Dilys.

Programa „Asmenų, priklausomų nuo psichoaktyvių medžiagų socialinė integracija“, pakaunėje, kaip ir visoje Lietuvoje, buvo vykdoma penkerius metus ir yra pratęsiama iki 2022 metų vasario 28 dienos.

Projektą „Asmenų, priklausomų nuo psichoaktyviųjų medžiagų, socialinė integracija“ įgyvendino 12 partnerių, net du yra iš Kauno rajono: viešosios įstaigos „Sugrįžimas“ ir TC – Laisva valia.

Viešosios įstaigos „Sugrįžimas“ direktorius Valdas Šiškus daugiau nei dešimtmetį vadovauja savo paties įkurtai priklausomybės ligų reabilitacijos bendruomenei „Sugrįžimas“, įsikūrusioje Linksmakalnyje. Čia gyvena dvi dešimtys savo gyvenimą radikaliai pakeisti nusprendusių priklausomų asmenų. Keturių vaikų tėtis Valdas pats įveikė priklausomybę kvaišalams, o dabar gelbsti likimo draugus.

Viešoji įstaiga TC – Laisva valia, įsikūrusi Šlienavoje, teikia socialines ir psichologines reabilitacijos paslaugas moterims, priklausomoms nuo psichoaktyviųjų medžiagų. Įstaigoje nuolat gyvena nuo 7 iki 13 darbingo amžiaus moterų, turinčių priklausomybę nuo narkotikų, alkoholio ar vaistų. Dalis centro darbuotojų taip pat turėję priklausomybę žmonės, baigę reabilitacijos kursą ir turintys blaivaus gyvenimo patirtį.

NTAKD Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos koordinavimo skyriaus vedėja Inga Bankauskienė priminė, kad pagrindinis projekto tikslas buvo suteikti pagalbą priklausomybių turintiems žmonėms ir padėtis jiems integruotis visuomenėje.  Projektui buvo skirta beveik 8,7 mln. eurų, o pagrindiniu projekto varikliu I.Bankauskienė įvardijo reabilitacijos bendruomenes.

„Padėti asmenims, priklausomiems nuo psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo, integruotis į darbo rinką ir visuomenę, tobulinti jų socialinius įgūdžius, siekiant išvengti jų socialinės atskirties, yra labai svarbu. Mes, valdžios atstovai, turime palaikyti savanorišką nuo psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo kenčiančių asmenų sprendimą gauti pagalbą, norint keisti savo gyvenimą“, – pabrėžė konferencijoje dalyvavęs Kauno rajono mero pavaduotojas Paulius Visockas.

Kauno rajone šiuo klausimu dirbama įvairiomis kryptimis. Be ankstyvosios intervencijos programos, kurią vykdo Kauno rajono visuomenės sveikatos biuras, pirminės asmens sveikatos priežiūros centrai  vaikams ir paaugliams bei jų tėvams teikia psichologo ir psichiatro konsultacija.

Kauno rajono visuomenės sveikatos biuras organizuoja priklausomybės konsultantų paslaugų teikimą savivaldybėje. Šiuo metu konsultacijos vyksta 8 skirtingose seniūnijose po vieną dieną per savaitę.

Siekiant užtikrinti maksimalų rizikos grupių asmenų pasiekiamumą, glaudžiai bendradarbiaujama su Kauno rajono socialinių paslaugų centru, Kauno apygardos probacijos tarnyba, Kauno rajono savivaldybės administracijos vaiko gerovės komisija, Užimtumo tarnybos Kauno rajono skyriumi, kurie informuoja savo klientus apie pagalbos galimybes arba įpareigoja tam tikrus asmenis lankytis pas priklausomybės konsultantą.

Kauno rajono socialinių paslaugų centro skyriuje Krizių centre pagalba teikiama moterims, atsidūrusioms krizinėje situacijoje. Dažnai vienas iš iššūkių su kuriais susiduria moterys yra ir priklausomybės. Krizių centro specialistai aktyviai tarpininkauja padedant įveikti šią problemą: motyvuoja paslaugų gavėjus lankyti priklausomybių konsultacijas, anoniminių alkoholikų grupes, palaiko, suteikia saugų prieglobstį ir psichologinę pagalbą.

VŠĮ Vilkijos PSPC patalpose yra įrengtas pakaitinio gydymo metadonu kabinetas, kuriame pagalbą artimiausiu metu galės gauti visi, turintys priklausomybę nuo opioidų, tokių, kaip heroinas, aguonų nuoviras.

Taip pat Kauno rajonas aktyviai remia Vaikų ir jaunimo socializacijos, Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos ir vaikų vasaros stovyklų programas, siekiant motyvuoti sveikai gyventi, nevartoti alkoholio, tabako ir kitų psichiką veikiančių medžiagų.

Teksto autorius: Vilma Kasperavičienė, „Kauno diena“

Susijusios naujienos