Paskelbti „Aukso vainiko 2021” nugalėtojai

Kasmet sausio 6-ąją, per Tris karalius, Lietuvos nacionalinis kultūros centras karūnuoja tris savos kultūros tradicijas puoselėjančius karalius – respublikinės konkursinės liaudies meno parodos „Aukso vainikas“ laureatus, pirmųjų vietų laimėtojus – po vieną vaizdinės, taikomosios dailės ir kryždirbystės atstovą. Šiais metais, jau septynioliktą kartą, iškilmingas renginys vyko Molėtų kultūros centre.

Praėjusieji metai buvo iš esmės kitokie, pažėrę ne tik netikėtumų, iššūkių, bet ir naujų galimybių, atradimų. Pavasarį visoje Lietuvoje vyko rajoninės konkurso parodos, o rudenį surengta net 11 regioninių parodų, per kurias vertinti geriausi rajonų meistrų darbai. Dėl įvestų ribojimų dalis parodų buvo eksponuojamos ne tik gyvai, bet ir perkeltos į virtualią erdvę. Tokiu būdu parodas aplankyti galėjo ir toli nuo parodų vietų gyvenantys liaudies meno puoselėtojai, parodos tapo pasiekiamos net ir gyvenantiems užsienyje.

Nacionalinėje parodoje savo darbus pristatė ir garbingiausio Lietuvos tautodailės apdovanojimo – „Aukso vainiko“ – siekė 28 senųjų amatų tradicijas tęsiantys kūrėjai. Du iš jų atstovavo ir Kauno rajoną. Medžio skulptorius Adolfas Teresius pristatė unikalią 12-os juodojo ąžuolo Madonų skulptūrų kolekciją, kalvis Ričardas Grekavičius – ornamentuotus kryžius ir saulutes.

Konkurso komisija, sudaryta iš žinomų šalies menotyrininkų, tautodailės plėtotojų, išrinko ir geriausiais 2021 metų meistrais paskelbė vaizdinės liaudies dailės meistrą, medžio drožėją Vytą Jaugėlą iš Plungės, taikomosios liaudies dailės meistrę Vitą Babičienę iš Vilniaus ir kryždirbį Evaldą Kapčių iš Vilniaus.

Norime pasidžiaugti Kauno rajono kūrėjais, kuriems buvo paskirti specialieji diplomai: Ričardui Grekavičiui (kalviškos saulutės) už kalvystės amato meistrystę, ornamentiką ir savitą stilių (du diplomai) ir Aldutei Marytei Sadauskienei (tapyba) už naiviosios tapybos puoselėjimą ir kolekcijos vientisumą.

Į iškilmes Molėtuose vyko ir gausus būrys Kauno rajono kūrėjų, kurie dalyvavo respublikinės konkursinės liaudies meno parodos „Aukso vainikas“ laureatų apdovanojimų ceremonijoje bei aplankė Molėtų etnokosmologijos muziejų. Nuoširdžiai dėkojame Kauno rajono savivaldybei, Kultūros švietimo ir sporto skyriui už suteiktą galimybę po dviejų metų Kauno karšto tautodailininkams pabūti drauge, aptarti naujus tikslus, siekius, bei projektus. Lai ateinančiais metais ir į Kauno rajoną atkeliauja „Aukso vainikas“.

Lietuvos nacionalinio kultūros centro įsteigti „Aukso vainiko“ apdovanojimai – svarbiausias šalies tautodailininkų – iškilių liaudies dailės kūrinių autorių – įvertinimas. Apdovanojimai skiriami už liaudies vaizdinę (skulptūrą, tapybą, grafiką, karpinius), taikomąją dailę (tekstilės, keramikos, medžio, kalvystės, juvelyrikos bei paprotinius dirbinius – margučius, verbas, sodus) bei kryždirbystę (kryžius, stogastulpius, koplytstulpius, koplytėles ir kitus tradicinės formos paminklus).

Jolanta Balnytė, Kauno rajono Ramučių kultūros centro etnografė

Susijusios naujienos