Pakaunės kurortiniame miestelyje atgyja istorinė atmintis
Kačerginės kurortinis miestelis jau antri metai iš eilės gyvena artėjančio jubiliejaus proga: iki kurortinio miestelio statuso 100-mečio liko devyneri metai. Pernai metais šis laukimo ciklas prasidėjo „Žvejų istorijomis“, nuo ko ir prasidėjo miestelio istorija. Kačerginės miestelio šventėje skambėjo inscenizuotos istorijos (Hana Šumilaitė, Lina Sinkevičienė) ir dainos iš žvejų gyvenimo (Arnoldas Stonys, Martynas Žukauskas), laivu atvykę išsipustę svečiai nuo kurortinio pajūrio be žodžių papasakojo gražią meilės istoriją (Klaipėdos Pilies teatras), šokių sūkuryje sukosi gražiausios miestelio skrybėlaitės (Liaudiškų šokių ansamblis „Rasa“), koncertavo Klezmerių muzikos kvartetas (Arkadij Gotesman, Darius Bagdonavičius, Haroldas Parulis, Borisas Kirzneris, Sergiy Ohrimchiuk) bei gerai žinomos scenos legendos – Veronika Povilionienė kartu su Petru Vyšniausku. Buvo atverto durys į vasaros plenero darbų parodą „Atrasta ir neatrasta Kačerginė“ (Tapytojų grupė „Mėlynas menas“). Na ir žinoma – visi vaišinosi nepakartojamai gardžia žuviene!
O šie metai buvo dedikuoti Kačerginėje gyvenusioms ir kūrusioms žymioms asmenybėms: tarpukario švietimo ir visuomenės veikėjui, rašytojui, publicistui Pranui Mašiotui, prozininkui, publicistui, visuomenės veikėjui Jonui Biliūnui, vienam pirmųjų profesionalių Lietuvos skulptorių, profesoriui Juozui Zikarui, poetui ir prozininkui, dramaturgui Vincui Mykolaičiui-Putinui, pokario dailininkui tapytojui, pedagogui Vytautui Ciplijauskui ir tapytojui, poetui Antanui Martinaičiui. Tad rugsėjo 14 d. Kačerginėje vykusioje Meninėje, literatūrinėje, muzikinėje popietėje „SAMANOTAIS ŠIMTMEČIO TAKAIS: ĮKVĖPTI GYVENTI KŪRYBOJE“ vyko modernaus realizmo portretų tapybos dirbtuvių menininkų darbų parodos atidarymas į kurį atvyko ir dirbtuvių vadovas, prestižinius pasaulinius įvertinimus pelnęs jaunas menininkas, kuris taip pat yra kilęs iš saulėtos Kačerginės, KAROLIS GREICIŪNAS. Pasveikinti už prikeltą istorinę atmintį ir priimtus kūrybinius iššūkius menininkų dirbtuvių vadovą bei menininkes - Rodiką Morari, Karoliną Aleksandraviciutę, Rūtą Levulienę, Ritą Rimšienę, Daivą Kupstienę, Paulą Kupstaitę - į renginį atvyko miestelio seniūnė Aistė Ivanovaitė-Petraitienė bei Kačerginės mokyklos-daugiafunkcio centro direktorė Aurika Laurinaitienė.
Parodą „Įkvėpti gyventi kūryboje“ bus galima apžiūrėti nuo rugsėjo 16 d. iki spalio 31 d. Kačerginės bibliotekoje. Vėliau portretai keliaus į seniūnijos patalpas, o dar vėliau ir į kitas Kačerginės ir ne tik ekspozicines erdves. Anot organizatorių, parodoje bus ir unikalių, autentiškų staigmenų.
Literatūrinėje-muzikinėje renginio dalyje, pritariant Vaidai Jakutienei ir Aurimui Driukui, skambėjo Kazimiero Jakučio-Pagulbio autoriniai kūriniai ir dainos „Iš širdies į širdį“ pagal Jono Strielkūno, Antano Miškinio, Pauliaus Širvio ir kitų eiles. Neišgalvotas, autentiškas istorijas apie Kačerginės kurortiniame miestelyje gyvenusias ir kūrusias asmenybes pasakojo Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus J. Zikaro namų-muziejaus kuratorė Rasa Jonė Ruibienė, gidė, edukacijų vadovė Lina Sinkevičienė, Maironio lietuvių literatūros muziejaus gidas, publicistas Tadas Jakubauskas, skaitovė Viltė Jaraitė.
Gražioje ir prasmingoje popietėje nuskambėjo ir minorinė gaida: prieš 84 metus, rugsėjo 14 d. sulaukęs 77-erių Lietuvos vaikų pasakų senelis, visuomenės veikėjas, vertėjas, publicistas Pranas Mašiotas paleido iš rankos plunksną ir daugiau jos nebepakėlė.
Rudenėjanti, vis dar vasarą primenenti šiluma bei renginio programa į liepomis šnarantį parką, kuris tik iš senolių pasakojimų mena kažkada linksmo klegesio pripildytą kurhauzo kaimynystę, viliojo vis daugiau smalsių svečių. Patogiai įsitaisę ant pievelės ar kėdžių, mėgavosi muzikos ir autentiškų istorijų gurmaniškais skoniais. Klausytojus stebino, džiugino, juokino, kartais liūdino žymių žmonių gyvenimo istorijos, jų neeilinės patirtys, išgyvenimai ir kėlė susižavėjimą šių asmenybių kūrybinis palikimas.
Antrojoje dalyje su koncertine programa „Kur suteka saulės“, pritariant Donatui Petreikui (gitara) ir Rahel Talts (klavišiniai), pasirodė muzikinės scenos fenomenas bei vienas ekspresyviausių Lietuvos kūrėjų Saulius Petreikis. Jau keletą metų šio kūrėjo spalvinga koncertinė geografija apima ne tik Lietuvą, bet ir didžiuosius Europos miestus: Stoholmas, Berlynas, Leipcigas, Miunchenas, Budapeštas, Ženeva, Paryžius, Malaga, Lisabona - tai tik maža dalis miestų, kuriuose koncertavo ar dar į koncertinius turus išvyks archaiškai - modernios lietuviškos muzikos perlas. Kaip ir kiekviename šio kūrėjo koncerte skambėjo tiek tradiciniai, tiek ir archainiai pučiamieji instrumentai, o visą valandą scenoje kunkuliavo energija ir įvairių emocijų gausa. Koncertinė programa "Kur suteka saulės" įsiliejo į lengvai linguojančių medžių viršūnių ir žaismingai krentančių lapų ritmą, o energingi būgnų griaudėjimai ir kylanti muzikinių emocijų banga su paskutiniu kūriniu laimino visus susirinkusius senovės lietuvių tradicija - žodžiais ir staiga, lyg nuo šakos nupurtytų lašų lietaus dulksna.
Po koncertinės renginio dalies atlikėjai, kačerginiečiai ir miestelio svečiai vaišinosi jau tradicija tapusia vasaros sezono uždarymo proga išvirta kurorto žuviene. Juk miestelis šalia Nemuno, tad kol žuvis Nemune plaukioja, tol žuvienės visuomet bus – užtikrino renginio organizatorė Jurgita Bonkevičiūtė ir priminė, kad ir kitais metais, kai iki kurortinio miestelio statuso 100-mečio liko bus likę 8 metai, prasmingai pažymėsime tuos metus atskleisdami dar vieną miestelio istorijos puslapį.
Šis kurortiniame miestelyje vykęs nemokamas renginys buvo įtrauktas į Europos paveldo dienos Lietuvoje programą, tad buvo laukiami visi istorinei atminčiai neabejingi smalsautojai.
Džiugu, jog iš mažų pakaunės miestelių aidi didelis ir prasmingas kultūrinis garsas, kuriam sklisti padeda vieningu ritmu plakančios dideles vietos verslininkų bendruomenės širdys: organizatoriai dėkoja Apartamentams „Kankorėžis“, Kavinėms „Kačerga“, Piliakalnio kiemelis“, „Medinė užeiga“, Picerijai „Kumeliuko sapnas“, Prekybos centrui „Bostonas“ už pagalbą organizuojant vasaros dailininkų dirbtuves bei šį renginį.
Renginys yra projekto „Šiuolaikinės seniūnijos” dalis, kurį finansuoja Kauno rajono savivaldybė
Renginio partneriai:
Kačerginės seniūnija, Kauno r. savivaldybės viešoji biblioteka Kačerginės padalinys, Ežerėlio kultūros centras
Renginio organizatorius :
Kauno r. Kačerginės mokykla-daugiafunkcis centras
Komentarai (0)