Kauno rajono mokyklose sėkmingai tęsiamas švediško stalo projektas
Rugsėjo mėnesį tradiciškai dirbo bendra Kauno valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (KVMVT) bei Kauno rajono savivaldybės administracijos Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus komisija – ji lankė Kauno rajono mokyklų valgyklas, įvertino jų pasirengimą naujiems mokslo metams, padėjo išspręsti likusias problemas, konsultavo, kaip geriau įgyvendinti naujus pokyčius vaikų maitinimo organizavimo srityje.
Sveikatai palankesni patiekalai diegiami laipsniškai
Nuo 2018 m. rugsėjo 1 d. įsigaliojo naujas Vaikų maitinimo organizavimo tvarkos aprašas. Jame numatyta daug esminių pakeitimų ir naujų reikalavimų valgiaraščių ir patiekalų technologinių kortelių sudarymui.
Vaikų maitinimas ugdymo įstaigose šiuo metu kelia ypač didelį visuomenės susidomėjimą – ši tema plačiai komentuojama žiniasklaidoje, socialiniuose tinkluose, tėvų forumuose, šeimose. Tėveliai nerimauja, ar tikrai jų vaikai valgo ugdymo įstaigoje paruoštą maistą, ar negrįžta namo alkani.
Kauno rajono ugdymo įstaigos nepuolė stačia galva keisti visų esamų valgiaraščių neišbandytais naujais patiekalais. Bendradarbiaujant su KVMVT, buvo suderintas pereinamasis laikotarpis. Rugsėjo mėnesį ugdymo įstaigų virtuvėse vyko intensyvus kūrybinis darbas, buvo kuriami ir išbandomi sveikatai palankesnių patiekalų receptai, jie patiekti vaikams ir tėvams vertinti. Ant vaikų stalo atsirado daugiau ankštinių ir šviežių daržovių patiekalų, kiekvieną savaitę patiekiami skirtingi žuvies patiekalai, įtraukta lašiša ar kita žuvis, žymiai sumažėjo keptų ir riebių patiekalų, didžioji dalis patiekalų gaminama sveikatą tausojančiomis technologijomis – verdama vandenyje ar garuose, kepama konvekcinėse krosnyse ar troškinama.
Neatsisakyta ir tradicinių vaikų mėgstamų patiekalų – maltinukų, cepelinų, blynelių, tik jie patiekiami rečiau. Kauno rajono ugdymo įstaigose atidžiai stebima, ką vaikai valgo noriau, kiek nesuvalgyto maisto lieka.
Kauno rajono mokyklos, kuriose yra ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo grupių ar pradinių klasių, atnaujino ES finansuojamų programų „Pienas vaikams“ ir „Vaisiai mokykloms“ vykdymą – nustatyta tvarka vaikams nemokamai patiekiami vietos ekologiški pieno produktai ir ekologiški arba nacionalinės kokybės lietuviški vaisiai.
Švediškas stalas Kauno rajone pasiteisino – patirtis perduodama kitiems
Praeitais mokslo metais Kauno rajono mokyklose buvo išbandomas naujas mokinių maitinimo organizavimo modelis – švediško stalo principas. Šį projektą inicijavo Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ir Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos. Naują maitinimo modelį įdiegė ir išbandė 6 mokyklos: Karmėlavos Balio Buračo, Raudondvario, Vilkijos gimnazijos, Lapių ir Garliavos A. Mitkaus pagrindinės mokyklos, Ringaudų pradinė mokykla.
Mokiniai turi galimybę patys įsipilti sriubos, vandens ar kito gėrimo, rinktis karštą patiekalą iš kelių pasiūlytų variantų, pasirinkti norimų daržovių ir garnyro. Projektas visiškai pasiteisino, mokyklų bendruomenės per visus mokslo metus stebėjo šiuos projekto privalumus: valgykloje beveik nebelieka maisto atliekų, ugdoma pagarba maistui, vaikai tapo savarankiškesni, jiems patinka patiems pasirinkti, pagerėjo mokinių socialiniai įgūdžiai – valgyti ir bendrauti valgykloje pradėjo gerokai mandagiau.
Pilotinėse Kauno rajono mokyklose lankėsi ir patirties sėmėsi Panevėžio ir Šiaulių rajonų savivaldybių ir mokyklų delegacijos, bandančios naują modelį pritaikyti savo rajono mokyklose. 2018–2019 m. m. planuojamas šio projekto tęstinumas ir plėtra. Dalinę mokinių savitarną nuo rugsėjo 1 d. jau pradėjo taikyti Zapyškio, Ežerėlio pagrindinių mokyklų valgyklos, Noreikiškių lopšelis-darželis „Ąžuolėlis“ ir kitos ugdymo įstaigos.
Toliau modernizuojamos mokyklų valgyklos
2018–2019 m. m. visose Kauno rajono ugdymo įstaigose šviežias maistas ruošiamas ir patiekiamas vietoje. Termosais karštas maistas pristatomas tik į 3 skyrius (Ramučių, Užliedžių, Pažėrų). Mokyklų, kuriose maisto tvarkymas vykdomas netinkamose patalpose ir būtų reikalingas skubus patalpų remontas, Kauno rajone nėra. Net 12 mokyklų turi ypač modernius maisto tvarkymo skyrius: tai Ringaudų pradinė mokykla, Garliavos A. Mitkaus ir Lapių pagrindinės mokyklos, Neveronių, Babtų, Garliavos Jonučių, Garliavos J. Lukšos, Raudondvario, Domeikavos gimnazijos, Mastaičių skyrius, Kačerginės ir Batniavos daugiafunkciai centrai. Prie šių mokyklų rudenį prisijungė Čekiškės ir Piliuonos gimnazijos bei Eigirgalos lopšelis-darželis. Čia baigiamos atidaryti visiškai naujos valgyklos, modernios virtuvės, sumontuota naujausia technologinė įranga ir baldai.
Informaciją parengė Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Žydra Narbutienė
Komentarai (0)