Egzaminų rezultatai liudija – lyderė pakaunėje Vandžiogalos gimnazija

Vandžiogalos gimnazija griauna stereotipą, kad nutolusiose švietimo įstaigose ugdymo kokybė yra prastesnė, o besimokančių vaikų gabumai – mažesni nei didmiesčiuose ir miestuose. 28 km nuo Kauno esančio miestelio gimnaziją šiemet baigė dvylika mokinių. Visi 65-osios laidos abiturientai išlaikė lietuvių kalbos ir literatūros valstybinį brandos bei anglų kalbos ir matematikos egzaminus.

Miglės Dainauskaitės anglų kalbos ir biologijos žinios įvertintos 100 balų, jai įteiktas brandos atestatas su pagyrimu.

Nenusileidžia prestižinėms gimnazijoms

„Analizuojant Kauno rajono gimnazijų lietuvių kalbos ir literatūros valstybinio brandos egzamino rezultatus, akivaizdi lyderė yra Vandžiogalos gimnazija. Visi Vandžiogalos gimnazistai šį egzaminą išlaikė (Lietuvoje neišlaikė 8,3 proc.), o rezultatų kokybės (86–100 balų) procentinė raiška yra 25 proc., Lietuvos – 13,9 proc.“, – skaičius vardijo Antanas Bagdonas, Kauno rajono savivaldybės tarybos ir mero sekretoriato vyr. specialistas.

Pasak švietimo eksperto, neblogi ir Babtų bei Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Ugnės Karvelis gimnazistų rezultatai – kokybė atitinkamai yra 17,6 ir 19 proc. „Rajono lietuvių kalbos ir literatūros valstybinio brandos egzamino kokybės vidurkis yra 12,4, proc., neišlaikė 7,9 proc. Rezultatai, palyginti su kai kuriomis žinomomis miesto mokyklomis, beveik nenusileidžia“, – teigė A.Bagdonas.

„Vandžiogalos gimnazistai pakaunėje pirmauja ir pagal anglų kalbos egzamino rezultatus. Šį egzaminą taip pat išlaikė visi jį laikiusieji, taip buvo ir 2019 m. 100 proc. kokybės yra neeilinis pasiekimas. Pavyzdžiui, Kauno jėzuitų gimnazijos moksleivių rezultatų kokybė – 81 proc., Kauno technologijos universiteto gimnazijos – 98,9, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gimnazijos – 86,2, Kauno A.Smetonos gimnazijos – 18,8, Gedimino sporto ir sveikatinimo gimnazijos – 3 proc.“, – pasakojo Kauno rajono savivaldybės tarybos ir mero sekretoriato vyr. specialistas.

Sėkmingi anglų kalbos egzamino rezultatai ir VDU Ugnės Karvelis (kokybė – 39,2 proc.), Babtų (38,39 proc.), Neveronių (28,6 proc.) bei Domeikavos (28,2 proc.) gimnazijose, jie aukštesni už Kauno rajono ir Lietuvos kokybės vidurkį.

„Nagrinėjant rajono gimnazijų matematikos pasiekimus, lyderė irgi yra Vandžiogalos gimnazija, kokybė – 16,7 proc., o neišlaikiusiųjų nėra. Geri ir Čekiškės Prano Dovydaičio gimnazistų rezultatai – 10 proc. kokybė, tačiau neišlaikė 14,3 proc. Rajono rezultatų kokybės vidurkis – 4,5 proc., o neišlaikymo – 15,5 proc. Lietuvos kokybės vidurkis – 7,4, neišlaikė 14,8 proc. abiturientų. Palyginti su Kauno miesto gimnazijomis, o konkrečiai – su „Saulės“ gimnazija, kurioje mokosi atrinkti vaikai, santykinai Vandžiogalos 16,7 proc. kokybė yra geriau už 18,8 proc. „Saulėje“, – matematikos egzamino pasiekimus lygino A.Bagdonas.

Atskleidė sėkmės formulę

Vandžiogalos gimnazijos direktorius Algirdas Šiušas mano, kad puikius rezultatus lėmė ne tik ilgametė gimnazijos mokytojų patirtis ir kvalifikacija, bendras mokytojų ir mokinių darbas. „Kai mokytojas sudomina savo dėstomu dalyku mokinius, mokiniai su didesniu užsidegimu siekia užsibrėžtų rezultatų. Ne vienas gimnazijos mokytojas pasižymi nuoseklumu, konkretumu, turi savo per daugelį metų sukurtą ir ištobulintą metodiką. Tačiau vien mokytojo indėlio ir triūso neužtenka, motyvuotas turi būti ir mokinys. Motyvacija formuojama net ne nuo pradinių klasių, o nuo darželio. Tie vaikai, kurie ateina jau motyvuoti, paprastai pasiekia gerų rezultatų“, – sakė A.Šiušas ir papildė, kad sėkmė priklauso ne tik nuo mokytojo ir mokinio tandemo – įtakos turi ir šeima.

Be to, pasak A.Šiušo, gimnazijai per pastaruosius trejus metus pavyko 60 proc. sumažinti be pateisinamos priežasties praleistų pamokų skaičių.

„Prie gerų šiųmečių rezultatų prisidėjo ir Kauno rajono savivaldybės administracija, Kultūros švietimo ir sporto skyrius. Jie atkreipė dėmesį į 2019–2020 mokslo metų rezultatus. Matematikos pasiekimai buvo žemi net tik mūsų gimnazijoje, bet ir apskritai rajone. Todėl buvo pasamdyti geriausi matematikos mokytojai, kurie vesdavo konsultacijas pakaunės mokiniams. Mūsų gimnazistai pavyzdingai lankė konsultacijas, be to, mes patys savo mokytojams skyrėme papildomai valandų brandos egzaminų konsultacijoms, mokytojai su mokiniais dirbo ir savarankiškai be atlygio po pamokų“, – vardijo ugdymo įstaigos vadovas.

„Įtakos turėjo ir visos bendruomenės strateginis mąstymas. Praėjusiais metais kaip tik kūrėme strateginį planą 2021–2023 m. ir priėjome prie išvados, kad mokiniai turėtų siekti asmeninės ūgties ir lyderystės, pedagogai – sudaryti galimybes kiekvienam mokiniui patirti tokios ūgties sėkmę. Mokiniai būtent per ugdymą stengėsi pademonstruoti lyderystę“, – kalbėjo gimnazijos vadovas.

Darbas, darbas ir dar kartą darbas

Anglų kalbos mokytojai Daliai Ratkevičienei su 65-ąja abiturientų laida pavyko pasiekti neeilinių rezultatų. Paklausus, kur slypi sėkmės paslaptis, pedagogė šypsojosi: „Man atrodo, kad čia nėra jokios paslapties, tiesiog darbas, darbas ir dar kartą darbas. Be to, gerų rezultatų nepasiektume, jeigu nebūtų gabių, motyvuotų mokinių. Ši dvyliktokų klasė buvo išties labai stipri, bent jau kalbant apie mano dėstomą dalyką. Mūsų gimnazija yra maža, esu vienintelė anglų kalbos mokytoja ir vaikus mokau nuo antros iki dvyliktos klasės, todėl gerai žinau jų gebėjimus, kuriems reikia mano pagalbos, o mokiniai gerai žino mano reikalavimus. Kai klasė yra nedidelė, per pamoką daug dėmesio gali skirti kiekvienam mokiniui, o tai, mano nuomone, yra labai svarbu ruošiant juos baigiamiesiems egzaminams“, – tvirtino D.Ratkevičienė.

Šiemet anglų kalbos egzaminą laikė penki Vandžiogalos gimnazijos abiturientai. „Buvau įsitikinusi, kad jie visi išlaikys, tik nebuvau garantuota dėl rezultatų, nes egzaminai – šiek tiek sėkmės dalykas“, – sakė D.Ratkevičienė. Šiųmetės abiturientės M.Dainauskaitės anglų kalbos žinios buvo įvertintos 100 balų, šimtukus iš anglų kalbos egzamino yra gavę trys šios mokytojos mokiniai.

Tiek D.Ratkevičienė, tiek gimnazijos direktorius negailėjo pagyrimų M.Dainauskaitei. „Neprisimenu kitos tokios gabios, darbščios ir motyvuotos mokinės“, – tvirtino anglų kalbos mokytoja. „M.Dainauskaitė nuo pirmos klasės mokėsi labai gerai, nėra gavusi kitokio įvertinimo kaip 10 balų“, – antrino A.Šiušas.

Teksto autorius: Vilma Kasperavičienė, „Kauno diena“

Susijusios naujienos