Legioneliozės protrūkis Kauno rajone ir Kauno mieste: ieškoma taršos šaltinio

Prieš daugiau nei savaitę Kauno rajone ir Kauno mieste užfiksuotas legioneliozės protrūkis – didžiausias per dešimtmetį, tačiau infekcijos šaltinis vis dar nėra žinomas.

Atliko termošoką

Susirgusiųjų būstuose Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai paėmė 14 vandens mėginių dėl legionelių nustatymo šaltame ir karštame vandenyje. Dalis asmenų tyrimo atsisakė arba nebuvo sudarytos galimybės specialistams paimti vandenį.

 Vakar NVSC Kauno departamentą pasiekė trijų vandens ėminių laboratorinių tyrimų atsakymai. Dvejuose tiek šalto vandens, tiek karšto vandens mėginiuose aptikti nedideli legionelių kiekiai. Specialistai daugiau atsakymų ketina pateikti atlikus tyrimą visa apimtimi.

Sveikatos apsaugos ministras vakar vykusios spaudos konferencijos metu patikino, kad visos institucijos deda maksimalias pastangas, jog kuo greičiau būtų nustatytas pirminis taršos šaltinis.

„Kad gyventojai jaustųsi saugūs ir atsižvelgdami į NVSC rekomendacijas, „Kauno energija“ gegužės 5 d. nuo 0:00 val. iki 16:00 val. Garliavos daugiabučiuose namuose centralizuotame miesto šilumos tiekimo tinkle atliko termošoką, kad būtų panaikinta tarša“, – pasakojo Kauno rajono savivaldybės gydytojas Dainius Kryžanauskas.

Gydytojas patikino, kad savivaldybė nuolat bendrauja su NVSC ligos plitimo, diagnostikos, valdymo klausimais, taip pat vadovaujamasi jų teikiamomis rekomendacijomis. Gyventojams informaciją taip pat teikia Garliavos seniūnija.

„Kauno rajono asmens sveikatos priežiūros įstaigos buvo informuotos apie galimus legioneliozės atvejus ir jų diagnostiką. Taip pat Kauno rajono savivaldybės viešosios asmens sveikatos priežiūros įstaigos buvo įpareigotos sunkiausiems savo pacientams, tiems kurie priklauso rizikos grupėms, suteikti reikiamą informaciją, kaip veiksmingai apsisaugoti nuo galimo užsikrėtimo“, – informavo D. Kryžanauskas.

Savivaldybės gydytojas priminė, jog legioneliozė neperduodama nuo žmogaus žmogui, taip pat ja neužsikrečiama geriant vandenį ar per maistą. Ligos plitimo kelias yra per vandens garus ir jais plintančias bakterijas.

„Dėl tos priežasties raginame gyventojus laikytis specialistų pateiktų rekomendacijų, pasirūpinti, kad namuose vandens sistemose neužsistovėtų vanduo, jei jis ilgesnį laiką užsistovėjo, reikėtų leisti jam nubėgti keletą minučių. Reikėtų prižiūrėti ir valyti bei dezinfekuoti dušus, dušo galvutes ir čiaupus, kad nesusidarytų nuosėdos ir nešvarumai. Taip pat rekomenduojama sekti pranešimus dėl daugiabučiuose namuose vykdomų terminės dezinfekcijos procedūrų. Privačių namų gyventojams patiems reikėtų pasirūpinti, jog vanduo jų naudojamuose įrenginiuose būtų reikiamos temperatūros“, – sakė gydytojas. 

Susirgo 22 gyventojai

Šiuo metu Kauno miesto ir rajone legionelioze užsikrėtę yra 22 gyventojai: 16 iš Kauno rajono (Garliava) ir 6 iš Kauno miesto (iš jų 2 atvejai susiję su židiniu Garliavoje). Iš 16 registruotų legioneliozės atvejų pakaunėje – 9 nustatyti asmenims, gyvenantiems daugiabučiuose namuose. Pirmas legioneliozės atvejis registruotas balandžio 26 d.

LSMU Kauno ligoninė pranešė, kad gydymo įstaigoje iš viso gydoma 10 pacientų, turinčių legioneliozės diagnozę, kiti jau išleisti gydytis į namus. Du iš jų gydomi Suaugusiųjų intensyvios terapijos ir reanimacijos skyriuje.

Gydymo įstaigoje jau mirė 4 žmonės (3 žmonės iš miesto, vienas iš Kauno rajono): vieno iš jų mirties priežastis yra legioneliozė, dviejų – kitos gretutinės ligos ir vieno paciento, šalia kitų gretutinių ligų turėjusio ir legioneliozės diagnozę, mirties priežastis tikslinama. Mirusiųjų amžiaus grupės – 50-60, 60-70 ir 80-90 metų.

Kauno rajono savivaldybė primena, kad gyventojai pastebėję, jog bute tiekiamas vanduo yra nepakankamos temperatūros, reikia kreiptis į savo namo administratorių ir reikalauti, kad būtų užtikrinami legioneliozės prevencijos reikalavimai.

Pasireiškus plaučių uždegimo požymiams (temperatūra, kosulys, bendras silpnumas ir kt.), nedelsiant kreipkitės į savo šeimos gydytoją.

Turite daugiau klausimų: skambinkite tel. 8 609 86041, rašykite: sveikata@krs.lt.

Susijusios naujienos