Kauno rajonas – tarp patraukliausių verslui Europos savivaldybių
Kauno rajono bendruomenę pasiekė džiugi žinia - Europos verslo asamblėja (Europe Business Assembly) apdovanojo Kauno rajono savivaldybę už inovacijas ir verslui palankių sąlygų kūrimą.
Patraukli vieta investuoti
Liepos 3 d. Liucernoje (Šveicarija) vykusioje tarptautinėje konferencijoje “Pranašumai kokybėje” (“Exellence in Quality”) Kauno rajonui buvo įteikta šios įtakingos tarptautinės organizacijos vėliava ir sertifikatas, pažymintis rajono pranašumus inovacijų ir investicijų srityse. Sertifikatą pasirašė Oksforde (JK) įsikūrusios Europos verslo asamblėjos (EVA) generalinis direktorius Johnas W.A. Nettingas. Ant vėliavos užrašyta: “Didelės galimybės mažina riziką”.
Apdovanojimą atsiėmusi Kauno rajono savivaldybės mero Valerijaus Makūno patarėja ekonomikai Violeta Boreikienė pasakojo, kad konferencijoje dalyvavo apie 200 atstovų iš 52 pasaulio valstybių, jiems buvo įteikti apdovanojimai už išskirtinius pasiekimus verslo, vadybos, socialinio ir humanitarinio bendradarbiavimo srityse.
Kauno rajonas pateko tarp septynių verslui patraukliausių Europos savivaldybių. Kauno rajono savivaldybės pristatymas patalpintas renginio kataloge, renginį gausiai aprašė spauda, reportažus rengė televizijos, radijo stotys.
Daug dėmesio kokybei
Konferencijos dėmesio centre buvo kokybės problemos, ypač versle ir švietime. „EVA Ekonomikos departamento direktorius, profesorius Rui Verde pabrėžė, kad pasaulio pažangą gali lemti mokslo pasiekimų diegimas praktikoje ir aukšti reikalavimai kokybei. Todėl konferencijos vieta ir buvo pasirinkta Šveicarija, aukščiausius kokybės standartus kurianti šalis“, - pasakojo V. Boreikienė.
Europos verslo asamblėjos ekspertų taryba (EBA Expert Council) nagrinėjo statistikos rodiklius, kitų ekspertų išvadas. Vienas tokių – tarptautine Templetono premija įvertintas Lietuvos savivaldybių indeksas, kurį nuo 2011 metų sudaro Lietuvos laisvosios rinkos institutas. Pagal šį indeksą Kauno rajonas tarp 54 ne miesto savivaldybių penkerius metus buvo pirmas ir tik 2012 m. užėmė antrą vietą.
„Manau, kad įtakos komisijos sprendimui turėjo ir įtakingame britų verslo žurnale „fDI“ pasirodžiusi palanki publikacija apie Kauno rajoną“,- pastebėjo V. Boreikienė.
Pasaulyje garsūs vardai
„Džiugu, kad solidi tarptautinė organizacija įvertino mūsų darbą. Tačiau tai – ne tik Kauno rajono bendruomenės, bet ir viso Kauno regiono indėlis. Vyriausybei esame dėkingi už dėmesį Kauno LEZ problemoms, o įstaigai „Investuok Lietuvoje“ – už draugišką tarpininkavimą“,- kalbėjo V. Makūnas.
Meras pasidžiaugė, kad Kauno rajoną renkasi stambios, pasaulyje žinomos kompanijos. Pernai Ramučiuose įsikūrė prekybos milžinė „Lidl“ ir Mobiliųjų technologijų parkas, šiemet į Pakaunę atkeliavo dar kelios garsios bendrovės.
„Neseniai kartu su medicinos priemones gaminančios kompanijos „Hollister“ vadovais aptarėme būsimos įmonės projektą, kurį amerikiečiai Kauno LEZ pasiryžę įgyvendinti jau kitąmet. O tai – 50 mln. eurų investicija ir maždaug 1200 darbo vietų“, - pasakojo rajono vadovas.
Kita milžinė – elektronikos įrangą automobiliams gaminanti Vokietijos įmonė „Hella“ Kauno LEZ pasiryžusi statyti 50 tūkst. kv. m. ploto gamyklą ir sukurti 2 tūkst. darbo vietų. Maždaug pusė įmonės darbuotojų turės inžinerinį išsilavinimą. Projektas bus įgyvendintas keturiais etapais. Planuojama, kad masinę gamybą Kauno rajone „Hella“ pradės jau 2018 metų viduryje.
Kauno rajone ketina investuoti ir didžiausia Kinijos arbatos gamintoja „Yunnan Dianhong Group“, ieškoma vietos Kinijos kultūros centrui, logistikos sandėliams.
Palanki mokesčių politika
- Makūnas pastebėjo, kad verslą vilioja gera Kauno rajono geografinė padėtis, išvystyta transporto sistema, palanki mokesčių politika, trumpi dokumentų tvarkymo terminai, pigesni žemės sklypai.
Savivaldybės taryba yra priėmusi sprendimą, kuriuo įmonės, įdarbinusios daugiau kaip 50 proc. Kauno rajone gyvenamąją vietą deklaravusių asmenų, tris metus atleidžiamos nuo žemės, žemės nuomos ir turto mokesčių. Kauno rajone yra vieni pigiausių verslo liudijimų šalyje.
Kitas rajono ekonomikos aktyvumo ženklas – išskirtinai didelis išduodamų statybos leidimų skaičius.
Eskpertai pastebėjo, kad Kauno rajonas yra maloni išimtis nykstančioje Lietuvoje – gyventojų skaičius Pakaunėje stabiliai didėja, o migracijos rodikliai - teigiami.
Daugėja ir iššūkių
- Makūnas pabrėžė, kad vykstant plėtrai labai svarbu gerinti šalia esančių žmonių gyvenimo kokybę. “Siekiame, kad Kauno rajonas būtų vieta, kur darniai plėtojamas verslas, žemės ūkis ir gyvenamoji statyba, o gamta tarnauja poilsiui ir turizmui”, - kalbėjo meras.
Kartu jis pastebėjo, kad su plėtra atsiranda vis daugiau naujų iššūkių: reikia naujų vaikų darželių, kelių, poilsio zonų, geresnės infrastruktūros.
“Tikiuosi, kad tarptautinis sertifikatas padės Kauno rajonui megzti naudingus ryšius, pritraukti investicijų, kurta darbo vietas. Tai svarbu ne tik mūsų kraštui, bet ir visai valstybei”- sakė V. Makūnas.
- Boreikienė patikino, kad informacija apie Kauno rajoną bus skelbiama Europos verslo asamblėjos leidiniuose, kataloguose. “Įtakingos tarptautinės organizacijos rekomendacijos – geras orientyras potencialiems investuotojams. Daug ką bus galima nuveikti ir per EVA marketingo platformą. Aukščiausio lygio ekspertai siūlo mokymus ir konsultacijas viešojo administravimo, verslo, švietimo, kitose srityse”, - vardijo mero patarėja.
Apie Europos verslo asamblėją
EVA – tarptautinė nevyriausybinė organizacija, įkurta 2000-aisias, centrinė būstinė įsikūrusi Oksforde (JK). Vienija verslo lyderius ir akademinės bendruomenės narius iš 52 pasaulio valstybių, mezga dialogą tarp ekspertų, investuotojų ir vietos valdžios.
Pagrindinė EVA institucijų misija - formuoti teigiamą Europos verslo bendruomenės, regionų, įmonių ir kūrybingų asmenybių įvaizdį.
Veiklos kryptys: įvairių sričių reitingavimas, ekspertų konsultacijos, marketingo, leidybos ir investicijų skatinimo paslaugos pasaulio mastu.
Organizacijoje veikia marketingo platforma, kuri siekia skatinti investicijas, kurti pažangiausius produktus, teikti konsultavimo paslaugas.
Projektą “Pranašumai kokybėje” organizavo Europos verslo asamblėja (UK), Oksfordo akademinė sąjunga (Academic Union Oxford, UK), Belgijos medicinos asociacija (Medical Association, Belgium), Šveicarijos kokybės standartų institutas (Swiss Institute of Quality Standarts).
Konferencijoje pristatyti ir aptarti pranašumų kokybėje modeliai keturiuose sektoriuose: investicijų pritraukimo regionuose, kapitalo valdymo, sveikatos apsaugos ir medicininio turizmo, švietimo.
Ekspertų komisija savivaldybes vertino pagal ekonominius socialinius rodiklius, teritorijos patrauklumą, ekonominį potencialą, pramonės, transporto ir socialinę infrastruktūrą, žmogiškuosius išteklius, sveikatos apsaugą, inovacijų ir mokslo potencialą, patrauklių verslui zonų vystymą, mokesčių lengvatas ir kitas paskatas investuotojams.
Komentarai (0)