Kaip išvengti nelaimių šildymo sezono metu
Šildymo sezono metu Lietuvoje kasmet išauga gaisrų bei juose žūstančių žmonių skaičius. Atvėsus orams gyventojai daugiau laiko praleidžia namuose, daugiau šildosi krosnimis, židiniais, krosnelėmis. Netinkama pastarųjų eksploatacija, įrenginių pažeidimai yra viena dažniausių žmones pražudančių gaisrų priežasčių.
„Laukėm šių metų pabaigos, tikėdamiesi užbaigti metus be žuvusiųjų gaisruose“, - sakė Kauno rajono priešgaisrinės tarnybos vadovas Rytis Velžys. „Vis dėlto, nepavyko. Gruodžio pradžioje paspaudus šaltukui gaisre žuvo žmogus“ , - pridūrė gaisrininkas, pastebėdamas, kad žiemą dažnai tenka gesinti dūmtraukius ir nuo jų kilusius gaisrus.
Kaip elgtis, norint išvengti nelaimių, pataria Kauno rajono savivaldybės Aplinkos skyriaus specialistai.
Krosnimis šildomuose namuose gaisrai kyla kai šildymo įrenginys yra perkaitinamas, atsiranda plyšių kaminų ar židinių sienelėse, pro kuriuos gali prasiveržti ugnis. Taip pat kai prakuroms naudojami degalai ir kiti greitai užsiliepsnojantys skysčiai.
Kad iš krosnies pakuros iškritusios žarijos neuždegtų grindų, būtina prie jų prikalti skardos lapą arba įrengti nedegų pagrindą. Negalima malkų bei kitų degių medžiagų džiovinti bei laikyti ant krosnių arba arti jų, palikti atvirų pakuros durelių. Kai kūrenasi krosnis ar dega dujinė viryklė, neišeikite iš namų, nepatikėkite jų priežiūros mažamečiams vaikams.
Šildantis namus krosnimis būtina laikytis tam tikrų taisyklių, kad išvengtumėte apsinuodijimo smalkėmis. Įkūrę krosnį neužstumkite sklendės per anksti, net jei norite, kad krosnis per greitai neatvėstų. Sklendę galima visiškai uždaryti tik įsitikinus, kad ugnis jau baigė rusenti. Išsiskiriančios smalkės labai pavojingos, jos bespalvės, bekvapės, o apsinuodijimas jomis gali baigtis mirtimi. Pirmieji apsinuodijimo smalkėmis požymiai – lengvas apsvaigimas, mieguistumas, sąmonės netekimas. Apsvaigusį nuo smalkių žmogų – išveskite į gryną orą ir nedelsiant kvieskite medikus (tel. 112 ), o patalpas gerai išvėdinkite.
Kita aktuali problema – patalpų šildymas elektriniais prietaisais. Atminkite, kad pavojinga į elektros tinklą iškart įjungti kelis tokius elektros prietaisus, nes perkraunama elektros instaliacija, kaista laidai, gali įvykti trumpasis jungimasis. Elektros įrangos įrengimo pažeidimai ir netinkama eksploatacija – taip pat dažna gaisrų priežastis.
Elektrinius šildymo prietaisus reikia statyti toliau nuo užuolaidų bei baldų. Nepalikite ant jų padžiautų rūbų, o išeidami iš namų elektrinius šildymo prietaisus būtinai išjunkite. Nemažėja gaisrų ir dėl savos gamybos elektrinių šildymo prietaisų. Dėl šios priežasties ypač dažnai dega statybininkų vagonėliai, sodo nameliai, garažai. Todėl daug saugiau naudoti gamyklinius šildymo prietaisus, žinoma, prieš tai gerai susipažinus su jų eksploatacijos taisyklių reikalavimais.
Kad būtų išvengta žmonių žūčių ir ugniagesiai galėtų laiku atskubėti į pagalbą, užtikrinkite gaisrinių automobilių privažiavimą prie pastatų, vandens telkinių, hidrantų, neužstatykite jų transporto priemonėmis, o atokiose kaimo vietovėse išeikite jų pasitikti.
Kauno rajono savivaldybės Aplinkos skyriaus vyr. specialistė Regina Cibulskienė rekomenduoja įsigyti bei gyvenamosiose patalpose įsirengti autonominius dūmų detektorius, kurie įspėtų apie gaisro pavojų.
KRS inf.
Komentarai (0)