Informacinis kupolas kviečia geriau pažinti Obelynę

Šeštadienį Obelynėje (Akademijos sen.) buvo atidarytas stiklinis, kupolo formos informacinis centras, o į Tado ir Honoratos Ivanauskų memorialinio muziejaus terasą išėjusi Adelė iš Laikinosios sostinės pakvietė svečius apžiūrėti atnaujintą sodybos interjerą ir eksponatus, pavartyti profesoriaus albumus.

Šiuo Kauno rajono savivaldybės muziejaus filialu besirūpinantis Simonas Stašaitis netrukus subūrė kitą grupę ekskursantų - jie turėjo galimybių geriau susipažinti su vaismedžiais ir kitais augalais, kuriuos čia kadaise sodino žymusis gamtininkas.

Savo prisiminimais dalijosi ir T. Ivanausko žentas Algirdas Baltuškevičius, Ivanauskų šeimoje apsigyvenęs nuo 1958 metų – tada jis vedė profesoriaus įdukrą Eleonorą.

Meras Valerijus Makūnas pasidžiaugė, kad Obelynė tampa vienu populiariausių Kauno rajono turizmo maršrutų. „Ši sodyba yra neįkainojamas turtas, kurį privalome išsaugoti ir perduoti ateities kartoms“, – tvirtino meras.

2015 metais tarp E. Baltuškevičienės ir savivaldybės buvo pasirašyta panaudos sutartis, kuri įgalino įrengti Kauno rajono muziejaus filialą ir pradėti sodybos tvarkymo darbus. Mirus Obelynės savininkei, jos turtą paveldėjo sūnūs Raimondas ir Tadas Baltuškevičiai. Tada savivaldybė žengė dar vieną žingsnį – Tarybos sprendimu išpirko sodybą, kuriai pernai suteiktas valstybės saugomo kultūros paveldo statusas.

Kauno rajono savivaldybės muziejaus direktorius Zigmas Kalesinskas tvirtino, kad į Obelynės parko ir sodybos sutvarkymą nuolat investuojama: parke atsirado informacinės lentelės, suremontuotos sodybos grindys, stogas, sanitarinis mazgas, kitos patalpos, įrengta automobilių stovėjimo aikštelė, restauruota briedžio iškamša, kiti medžioklės trofėjai.

Sodyboje yra 115 kilnojamųjų kultūros vertybių: daugiausia baldų, paveikslų, medžioklės trofėjų, indų, asmeninių T. Ivanausko daiktų. Atsiranda ir naujų eksponatų, patalpose pakabinti autentiški art deco stiliaus šviestuvai.

Kaimynystėje gyvenantis Seimo narys Viktoras Pranckietis dėkojo A. Baltuškevičiui ir Kauno rajono savivaldybei už išsaugotą gamtos ir kultūros paveldo objektą.

Sodybą T. Ivanauskas pradėjo kurti 1920 metais, remdamasis savo vaikystės prisiminimais iš Lebiodkos dvaro Baltarusijoje. Obelynėje profesorius gyveno iki 1970 metų.

Dabar sodyboje vyksta ekskursijos, o per obelų žydėjimą nuskamba vaikų folkloro festivalis „Gegutės šventė“. Jaukias sodybos erdves savo renginiams panaudoja ir projekto „Kaunas ir Kauno rajonas – Europos kultūros sostinė 2022“ organizatoriai, čia vyksta jaunųjų šaulių, skautų stovyklos.

Obelynės dendrologinę kolekciją sudaro daugiau kaip 400 augalų, iš kurių itin reikšmingi 54.

Parko reliktai – europinis kukmedis ir jo hibridinės kūgiškos formos atmaina – iš Tolimųjų Rytų kilęs dygusis kukmedis. Čia auga vieni seniausių planetos medžių – dviskiautis ginkmedis ir metasekvoja.

Obelynės dendrologinis parkas pasitarnauja Vytauto Didžiojo universiteto studentų mokomosioms praktikoms, tiriamiesiems darbams.

Z.Kalesinskas sakė, kad Kauno rajono muziejus, bendradarbiaudamas su Kauno kolegijos Technologijų ir kraštotvarkos fakulteto, Babtų daržininkystės ir sodininkystės instituto ir VDU Botanikos sodo bendruomene ketina atnaujinti sodą, sukurti daugiau pažintinių programų, atskleidžiančių Obelynės unikalumą.

Naujajame informaciniame centre galima apžiūrėti T. Ivanausko knygų parodą, užsisakyti gido paslaugas, ateityje čia atsiras daugiau informacinių leidinių.

Susijusios naujienos