Garliavos Juozo Lukšos gimnazijoje sukurta meninė instaliacija skirta šimtmečio herojams
Lapkričio 23-ją, Lietuvoje minint Kariuomenės įkūrimo sukaktį, Garliavos Juozo Lukšos gimnazijos bendruomenė buvo pakviesta į netradicinį šios šventės minėjimą. Gimnazijos mokiniams ir mokytojams buvo pristatyta menininkės Jolitos Vaitkutės - Dikčės sukurta meninė instaliacija „Miško broliai“. Meninėje instaliacijoje atkurti trijų Lietuvos partizanų – Jono Žemaičio-Vytauto, Adolfo Ramanausko-Vanago ir Juozo Lukšos-Daumanto portretai. Instaliacija sukurta iš lietuviško miško medžių šakų ir yra vienintelė tokio pobūdžio meninė išraiška.
Jonas Žemaitis-Vytautas, Adolfas Ramanauskas-Vanagas buvo aukščiausi Lietuvos partizaninio judėjimo vadovai. Jonui Žemaičiui netgi suteiktas Lietuvos Prezidento statusas. Juozas Lukša-Daumantas – Lietuvos kovotojų atstovas Vakarams, du kartus siųstas į Vakarų Europą telkti pagalbą kovojančiam Lietuvos pogrindžiui. Visi šie didžiavyriai, kaip ir daugelis to meto laisvės kovotojų, paguldė galvas ant Lietuvos Laisvės aukuro. Žemaitis ir Ramanauskas buvo žiauriai nukankinti ir nužudyti sovietinės valdžios, Lukša, bendražygio išduotas, žuvo nuo sovietinių kareivių ir lietuviškųjų kolaborantų kulkų.
Renginyje dalyvavo šio unikalaus darbo kūrėja Jolita Vaitkutė-Dikčė, Lietuvos Respublikos Vyriausybės Kanceliarijos Lietuvos įvaizdžio ir valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo skyriaus atstovas Marius Gurskas, Silvestras Dikčius, žiniasklaidos atstovai bei kt.
Sveikindamas renginio dalyvius, gimnazijos direktorius Vidmantas Vitkauskas, sakė, kad tokia nauja ir netradicinė forma perduodant jaunajai kartai informaciją apie mūsų praeitį ir istoriją yra tūkstantį kartų vertingesnė už įprastinius minėjimus. „Šiandien nepaprastai džiaugiuosi, kad mes dar kartą atsigręžiame į savo istoriją, prisimename ir pagerbiame Laisvės kovotojus, visus tuos, kurie žuvo už Lietuvos laisvę. Bet darome tai kitaip. Kitaip, tačiau išlaikydami tokią pačią pagarbos ir amžinos atminties dvasią“, - kalbėjo direktorius pakviesdamas visus prisiminti ir pagerbti Lietuvos laisvės gynėjus tylos minute.
Meninės instaliacijos autorė Jolita Vaitkutė-Dikčė susirinkusiems gimnazijos darbuotojams bei mokiniams pristatydama savo kūrinį papasakojo apie priežastis nulėmusiais tokio darbo atsiradimo priežastis. „Kaip ir daugelis galvojome, kokiu būdu savo idėjomis ir darbais prisidėti prie Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio paminėjimo. Todėl dalyvavome Šimtmečio iniciatyvų konkurse ir laimėjome galimybę prisidėti prie bendrų darbų artinančių mus prie šios, mūsų praeitį ir dabartį jungiančios, datos, prie mums svarbių istorinių įvykių išryškinimo, Lietuvai nusipelniusių asmenų prisiminimo“,- pasakojo darbo autorė. „Ieškodami šimtmečio herojų, galvojome apie žmones, kurie atspindėtų ne tik kovą, bet ir tikėjimą, viltį, – savo pasirinkimą sukurti trijų Lietuvos pokario rezistentų portretus paaiškino J. Vaitkutė. – Nors matote tik kelis partizanus, ši instaliacija skirta visiems, kovojusiems už nepriklausomą Lietuvą, ne tik su ginklu rankose.“
„Miško broliai“ – jau antrasis menininkės J. Vaitkutės-Dikčės Šimtmečio iniciatyvų konkurso darbas, kurį ji sukūrė. Pirmasis darbas, pavadintas „Šimtas žemės apkabinimų“, buvo sukurtas taip pat prisiminti ir pagerbti Lietuvai nusipelniusius žmones. Penkių instaliacijų ekspozicijoje buvo atkurti filosofo Stasio Šalkauskio, partizano Adolfo Ramanausko-Vanago, kunigo Tėvo Stanislovo, dainininko Vytauto Kernagio ir rašytojos Jurgos Ivanauskaitės portretai. J. Vaitkutė-Dikčė garsėja ir kitais savo unikaliais darbais bei instaliacijomis iš maisto, kavos, žemių, pašto ženklų ir šaukštų... Todėl džiaugiamės, kad ši jauna menininkė su savo kūryba atėjo ir į mūsų rajoną.
Komentarai (0)