Artėja VII-asis Lietuvos dūdmaišininkų SUSIPŪTIMAS
Dar neseniai dūdmaišis buvo apibūdinamas kaip užmirštas tradicinis lietuvių instrumentas, tačiau šiandien mūsų šalyje retas kuris nėra girdėjęs jo skambesio. Ūku, mašinine, murenka, labanarska dūda ir kitais vardais vadinamą instrumentą bando įvaldyti vis daugiau žmonių, besidominčių etnine muzika ir senosiomis tradicijomis.
Muzikavimo dūdmaišiu tradicija Lietuvoje rašytiniuose šaltiniuose minima nuo XVI a. Atkeliavusi iš senųjų laikų, šiandien ji ne tik atgyja, bet ir įgauna naujų formų, išeina už etninės muzikos ribų ir randa vietą dabartinių muzikos kūrėjų sumanymuose.
2005 m. bendraminčiai dūdmaišininkai Gvidas Kovėra (Lietuva) ir Todar Kaškurevič (Baltarusija) kartu su džiazo atlikėju Petru Vyšniausku A. ir J. Juškų etninės kultūros muziejaus kamine įrašė albumą „Tylos Labanoro“. Čia skamba paties Todar Kaškurevič pagal išlikusius autentiškus baltiškųjų dūdmaišių pavyzdžius pagaminti instrumentai. Albumas – ne tik dalis UNESCO tarybos remto projekto „Labanoro dūda“, bet ir vienas sėkmingiausių šios tradicijos gaivinimo pavyzdžių.
Šiais metais jau septintą kartą organizuojamas Lietuvos dūdmaišininkų susipūtimas. Renginio metu skambės ne tik lietuviškasis dūdmaišis. Čia su Lietuvos dūdoriais patirtimi dalysis svečiai iš Baltarusijos, Latvijos, Bulgarijos, Slovakijos ir Italijos. Visi jie – ne tik puikūs muzikantai, bet ir meistrai, gebantys patys pagaminti dūdmaišį, išmanantys savo krašto dūdmaišio tradicijas.
„Geras muzikantas užkrečia noru mokytis groti“, – sako renginio pradininkas Gvidas Kovėra, kviečiantis atvykti ir išgirsti gyvai skambančią muzikavimo dūdmaišiu tradiciją.
Rugsėjo 28 d. Antano ir Jono Juškų etninės kultūros muziejuje, Vilkijoje, nuo 12 val. vyks praktinis seminaras, 18 val. – koncertas.
Rugsėjo 29 d. 14 val. dūdmaišiai aidės Raudondvario pilyje, 18 val. juos dar kartą bus galima išgirsti Babtyno Žemaitkiemio dvare.
Laukti liko nedaug.
Tikrumas, autentika ir gyva tradicija lauks užsukusiųjų į 7-ąjį Lietuvos dūdmaišininkų SUSIPŪTIMĄ.
Visi renginiai nemokami.
Organizatoriai:
VšĮ „Medinės dūdos“, BĮ „Kauno rajono muziejaus Antano ir Jono Juškų etninės kultūros muziejus“.
Rėmėjai:
Lietuvos kultūros taryba
Kauno rajono savivaldybė
Komentarai (0)