Architekto piešiniai padeda pažinti kultūros paveldą

Garliavoje įsikūrusioje Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje galima apžiūrėti Jono Lukšės piešinių parodą „Kauno rajono seniūnijos“, kurioje pristatomi pakaunės kultūros paveldo objektai: istoriniai pastatai, bažnyčios, piliakalniai, lankytinos vietos.

Vilniaus dailės institute architekto restauratoriaus specialybę įgijęs J. Lukšė ne vieną dešimtmetį dirbo paveldotvarkos srityje. Atidžiai tyrinėdamas kultūros paveldo pokyčius, vėliau savo laisvalaikį paskyrė architektūros objektams įamžinti.

Dailininkas pieštuku tarsi apvalo vaizduojamus statinius, prakalbina ir perteikia jų dvasinį turinį. Jo akis pasižymi pavydėtinu pastabumu, o ranka – tikslumu, kruopštumu.

Kauno rajono savivaldybės vicemeras Lukas Alsys pastebėjo, kad J. Lukšės piešiniai yra puikus būdas pažinti savo kraštą moksleiviams ir kiekvienam, kam rūpi kultūra ir vietos tapatybė. Kauno rajono savivaldybės 70-mečiui skirta kilnojamoji paroda Garliavoje ilgai neužsibus ir keliaus per visas 25 seniūnijas.

J.Lukšė gimė 1940 m. Anykščių raj., Žiurlių kaime. 1948 m. gegužės 22 d. su šeima buvo ištremtas į Buriatiją. Po metų nuo bado ir išsekimo mirė tėvas. Jonas, motina, brolis ir sesuo taip pat vos išgyveno. 1957 m. tremtinys sugrįžo į Lietuvą. Mokslus pradėjo tarnaudamas sovietų kariuomenėje – vakarais eidavo į vakarinę suaugusiųjų mokyklą, neakivaizdžiai studijavo Maskvos liaudies meno universitete.

Nuo 1964 m. dirbo Kauno namų statybos kombinate dailininku. Įstojo į Stepo Žuko taikomosios dailės technikumą, vėliau tęsė studijas Vilniaus dailės institute. Baigęs mokslus, dirbo architektu Kultūros paminklų apsaugos inspekcijoje. Daugiausia dėmesio skyrė Kauno senamiesčio restauravimo darbams, Kauno tvirtovės tyrimams.

Išėjęs į pensiją, J. Lukšė atsigręžė į kultūros paveldo švietėjišką sritį. Piešė istorinius ir kultūrinius objektus, surengė daugiau kaip 10 parodų. Jų pagrindu buvo išleisti asmeniniai arba su bendraautoriais sudaryti istoriniai albumai: „Kauno šventovės“, „Aleksoto kultūros paveldas“, „Kauno kryždirbystės kūriniai“, “Kauno tvirtovės atlasas“, „Atmintis, atgijusi paminkluose“. J. Lukšės piešiniuose taip pat įamžinti į UNESCO kultūros paveldo sąvadą įtraukti Kauno tarpukario modernizmo stiliaus pastatai.

Susijusios naujienos