Biržuose aptartos istorinių miestų ir miestelių paveldosaugos aktualijos
Lapkričio 8-9 d. Biržuose, krašto muziejuje „Sėla“, Kultūros paveldo departamentas kartu su partneriais Biržų rajono savivaldybe ir Biržų krašto muziejumi „Sėla“ surengė kasmetinį paveldosaugininkų seminarą. Šiųmetis seminaras buvo skirtas istorinių miestų ir miestelių apsaugos problematikai, o taip pat ir paveldosaugos aktualijų aptarimui bei susipažinimui su restauruotų ir radusių naują paskirtį kultūros paveldo objektų pavyzdžiais regione. Šiais metais seminare be KPD darbuotojų, miestų ir rajonų savivaldybių paveldosaugininkų, dalyvavo ir miestų vyr. architektai. Kauno rajono savivaldybę atstovavo paveldosaugininkas Žilvinas Rinkšelis ir savivaldybės vyriausioji architektė Jurgita Kalvinskaitė. Tikimasi, jog diskusija platesniame specialistų rate padės pasiekti taip reikalingų pokyčių siekiant išsaugoti Lietuvos istorinių miestų ir miestelių unikalumą.
Tarp aktualiausių seminare diskutuotų klausimų buvo:
- Naujoji Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo redakcija, kurią pristatė LR Kultūros ministerijos Kultūros paveldo politikos grupės patarėja Sigita Bugenienė.
- Pasidalinta Estijos patirtimi išsaugant kultūros paveldo objektus šalyje mažėjant gyventojų skaičiui, daliai istorinių pastatų tampant negyvenamais ir apleistais.
- Keltas medinės architektūros išsaugojimo klausimas, aktualizuojant praktinės informacinės bazės ar centro trūkumą, kuriame savininkui būtų galima gauti visą reikalingą informaciją, susijusią su tokio pobūdžio objektų tvarkyba, sunkumus ieškant reikalingų medžiagų, meistrystės paslaugų pasiūlos trūkumą.
Popietinė seminaro sesija buvo skirta istorinių miestų ir miestelių išsaugojimo klausimams. Kultūros paveldo departamento Alytaus–Marijampolės, Šiaulių, Kauno, Panevėžio–Utenos, Tauragės–Telšių, Vilniaus teritorinių skyrių vedėjai pristatė savo regionų istorinių miestų ir miestelių gerosios praktikos pavyzdžius, aptarė iššūkius, tokius kaip istorinių pastatų darkymas įrengiant išdidintus, neskaidytus plastiko langus ar duris, fasadų dažymas skirtingomis spalvomis esant keliems savininkams, apkalimas plastikinėmis lentelėmis, reklamų, iškabų perteklius, pastatų kultūros paveldo vietovėse priežiūros trūkumas ir kitus. Tarp Kauno regiono objektų buvo minimi Vilkijos ir Čekiškės istorinių miestelių tvarkymo atvejai. Pasidžiaugta vykdyta fasadų dažymo programa, didėjančiu gyventojų sąmoningumu, vykdoma Čekiškės sinagogos restauracija. Aktualizuotos bendros visiems miesteliams problemos.
Antrąją seminaro dieną seminaro dalyviai susipažino su Biržų ir Pasvalio regionų restauruotais ir restauruojamais kultūros paveldo objektais: Astravo dvaro rūmais ir parku, naujam gyvenimui iniciatyvių piliečių ir bendruomenės iš užmaršties prikeliamu Raubonių vandens malūnu-karšykla bei Pumpėnų malūnu.
Seminare dalyvavo daugiau nei 100 savivaldybių paveldosaugininkų, miestų architektų, KPD specialistų.
KPD informacija ir nuotraukos
Komentarai (0)