"Jurgi, atrakink žemę"

Ramučių kultūros centro Neveronių laisvalaikio salės folkloro ansamblis „Viešia“ kviečia  visus norinčius ir pasiilgusius liaudies dainos ir bendrystės į vakaro pasidainavimus su šeima „Jurgi, atrakink žemę“.

Balandžio 23-oji – Šv. Jurgis, Jurginės, Ganiklio diena. Tai pavasario žalumos, jaunimo, žemdirbių ir arkliaganių šventė. Seniau ją dar vadindavo žemdirbių Naujaisiais metais. Nuo seno šią dieną buvo švenčiama gyvulių globėjo Ganiklio ir žalumos dievo Jorio garbinimo šventė. Jorėti – reiškia augti, plisti, žaliuoti.

Į Lietuvą atėjus krikščionybei, šios šventės sutapatintos su Jurginėmis, Šv. Jurgio vardo diena. Šv. Jurgis lietuvių mene vaizduojamas kaip karys su ietimi ant žirgo, po kurio kanopomis raitosi blogio slibinas. Tai Krikščionybės nešėjas, gynėjas, gyvulėlių globėjas.

Anot senolių, Jorė, arba Joris, – pavasario Perkūnas. Jis vaizduojamas kaip raitelis, valdantis žemės raktus, prikeliantis augaliją. Jorė po žiemos šalčių atrakina žemę, pasiunčia į ją lietų. Ši dievybė – tai ir naminių gyvulių, ypač žirgų, žvėrelių, globėja. Lietuvoje Šv. Jurgis laikomas ir mūsų kariuomenės, jaunimo globėju, todėl Jurginių dieną švenčia ir kariškiai, jaunimo organizacijos.

Buvo tikima, kad Šv. Jurgis saugo vasaros raktus: jis gali atrakinti dangų, kad palytų, sužaliuotų žolė.

Tad ir kviečia visus norinčius balandžio 23 d. (penktadienį) 19 val. prisijungti prie gausaus būrio Kauno krašto folkloro ansamblių: „Piliarožė“, „Kupolė“, „Gegutala“,„Altonė“ „Ringauda“,Griežlė“, „Viešia“,kurie bandys surasti Šv. Jurgio raktus, drauge smagiai muzikuos ir dainuos  dainas.

Laikas

Balandžio 23 d. (penktadienis), 19 val.

Vieta

„Zoom“ vaizdo platforma. Renginio trukmė 1,5 val.

Žiūrovų ir dalyvių registracija iki balandžio 22 d. ramuciuetnografe@gmail.com