Adelės Velykienės tapybos darbų paroda „Kad viskas žydėtų“

Kačerginės daugiafunkciame centre (J. Janonio g. 31, Kačerginėje) balandžio 5 d., penktadienį, 18 val. įvyks naivistės Adelės Velykienės tapybos parodos „Kad viskas žydėtų“ atidarymas.

Parodoje bus galima pamatyti kone visą menininkės kūrybinį palikimą iš Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus kolekcijos.

Kaune A. Velykienė apsigyveno pokario metais. Čia ji mokėsi meno, vėliau studijas tęsė prekybos mokykloje. Ištekėjo, augino vaikus, dirbo, o po sunkios ligos 1980 m. pradėjo tapyti. „Pirmųjų darbų nerodžiau. Gal negeri, negražūs, nepatiks? Bet kartą netyčia pamatė sūnus, būsimasis dailininkas. Jis pasakė: „Piešk, mama.“ Ir piešiu. Vienas pirmųjų darbų, kurį ant sienos pasikabinau, buvo „Autoportretas su anūke“. Ten aš myliu anūkėlę Laurą, o ji myli močiutę. Kam pelytė kampe? Maža pelytė kampe todėl, kad taip sugalvojau. Reikia mažam ko nors gražaus, mažo... Tada saulėgrąžos žydėjo. Irgi nupaišiau. Pagalvojau ‒ tiks. Čia mes abi sode. Mes visi šiame name gyvename: sūnus su marčiuke Jolanta ir anūkėle viršuje, o mes su vyru ir sūnumi, kuris bus dailininkas, ‒ apačioje. O marčiukė irgi dailininkė bus, įstojo į institutą. Tai ji pro langą paveiksle „Švenčių dieną“ žiūri. Ji dažnai taip mėgsta žiūrėti,“ ‒ apie kūrybą pasakojo menininkė.

Netikėtai po sunkios ligos įsižiebusi kūrybinė A. Velykienės kibirkštis pačią tapytoją ir jos artimuosius džiugino labai neilgai, vos dvejus metus iki tautodailininkės mirties 1982-aisiais. Liko 45 darbai, kuriuose išties žydi ne tik gėlės ir augalai, bet ir viskas aplinkui. Ypatinga reikšmė tautodailininkės darbuose tenka šeimos ryšiams, namų šilumai. „Gal reikėtų tankiau į gamtą išvykti, bet namie taip ramu“, ‒ sakydavo Adelė.

Namų ramybės ir meilės artimiesiems jausmas trykšta iš kiekvieno kūrėjos paveikslo kaip ir meilė gyvenimui, žavėjimasis jo spalvomis, įvairove, kaimo šventėmis, lauko darbais. Jos darbuose tiek emocinės ekspresijos, tiek spalvos ir ritmo dinamikos, tiek fantazijos laisvės, kad iš pirmo žvilgsnio patys paprasčiausi siužetai (kambariniai ir lauko augalai, etnografiniai tėviškės vaizdai ir Kauno architektūriniai peizažai, pajūrio ir stovyklaviečių pramogos ir pan.) stebina nuotaikos perteikimo įtaigumu, užkrečia gyvenimo džiaugsmu ir noru juo dalytis.

Atidarymo metu muzika ir poezija parodos svečius džiugins A. Velykienės sūnus – dailininkas ir muzikantas Gintautas Velykis, rašytojas, poetas ir bardas Edmundas Janušaitis ir „Poetų sodas“.

Paroda veiks: 2019 04 05 – 2019 05 09

Papildomą informaciją teikia parodos kuratorė menotyrininkė Vilma Kilinskienė, tel. +370 627 07914.

Maloniai kviečiame!

Laikas

Balandžio 5 d. 18 val.

Vieta

Kačerginės daugiafunkcis centras, J. Janonio g. 31, Kačerginė