Obelynės parke prisimintas prof. Tadas Ivanauskas

Šeštadienį minint vieno žymiausio Lietuvos gamtininko Tado Ivanausko 50-ąsias mirties metines į Obelynės parką rinkosi jo giminaičiai, buvę mokiniai ir sekėjai. Čia, dalydamiesi prisiminimais apie biologą, susirinkusieji apžvelgė neseniai lankytojams duris atvėrusias patalpas, kuriose iki 1970 m. gyveno pats profesorius.

„Sunku suvokti, kiek daug Lietuvai, šiam kraštui ir mums visiems davė Tadas Ivanauskas. Džiugu, kad jo mokiniai, šalies intelektualai, mokslininkai ir bendruomenė labai aiškiai sakė – reikia išsaugoti Obelynės sodybą. Turime būti dėkingi Eleonorai ir Algirdui Baltuškevičiams, kurie išsaugojo šį gamtos paminklą ateities kartoms“, – kalbėjo Kauno rajono meras Valerijus Makūnas.

Profesorius su kitais mokslininkais įkūrė Aukštuosius kursus, iš jų vėliau suformuotas Vytauto Didžiojo universitetas. T. Ivanauskas kartu su Konstantinu Regeliu įkūrė Kauno botanikos sodą, Ventės rage – ornitologinę stotį, Žuvinto rezervatą, buvo vienas iš Kauno zoologijos sodo ir muziejaus įkūrėjų.

Biologas laikomas gamtosaugos pradininku ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. Jis buvo vienas pirmųjų, prakalbusių apie žmonių daromą žalą gamtai, būtinumą saugoti retas rūšis, neniokoti aplinkos.

„Dažnai pagalvoju, kad jei profesorius nebūtų apsisprendęs čia gyventi ir kalbėti lietuviškai – daug kas Lietuvoje būtų kitaip. Galiu užtikrinti, kad gamtos žmonių tikrai tiek nebūtų. Mums labai pasisekė, kad tokį asmenį turėjome“, – teigė rašytojas, gamtininkas, fotografas Selemonas Paltanavičius.

Obelynės sodybą T. Ivanauskas pradėjo kurti 1920 metais, remdamasis savo vaikystės prisiminimais iš Lebiodkos dvaro Baltarusijoje. Gamtininko pastangomis parke sukaupta viena turtingiausių šalies dendrologinių kolekcijų. Ją sudaro daugiau kaip 400 augalų, iš jų itin reikšmingi – 54.
Parko reliktai – europinis kukmedis ir jo hibridinės kūgiškos formos atmaina – dygusis kukmedis, kilęs iš Tolimųjų Rytų. Čia auga vieni iš seniausių planetos medžių – dviskiautis ginkmedis ir metasekvoja.

Prieš daugiau nei 60 metų Obelynės parkas paskelbtas gamtos paminklu.

Prof. Tado Ivanausko Obelynės sodybą-muziejų planuojama skelbti valstybės saugomu kultūros paveldo objektu. Šiuo metu derinamas tai numatantis kultūros ministro įsakymas. Pagal projektą sodyba bus saugoma viešajam pažinimui ir naudojimui.

Komentarai (0)

Parašykite savo nuomonę:

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami automatiškai

Neprisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami tik patvirtinus administratoriui

: