Senojo Zapyškio miestelio gyventojai atgulė į bendrą kapą

Trečiadienį naujosiose Zapyškio kapinėse, Kluoniškių kaime, atsirado kapas ir masyvus kryžius su užrašu „Zapyškio senojo miesto gyventojai, XVI-XVIII amžius.“ Čia buvo perlaidoti Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios šventoriuje archeologinių kasinėjimų metų rasti palaikai.

„Tai mūsų protėviai, padėję vertybinius pamatus ateinančioms kartoms, už tai esame jiems dėkingi“, – kalbėjo Kauno rajono meras Valerijus Makūnas, kurio vaikystė ir jaunystė taip pat prabėgo Zapyškyje. Meras pasidžiaugė, kad kartu su Vilkaviškio vyskupija pavyko prikelti Šv. Jono Krikštytojo bažnyčią naujam gyvenimui. Viena seniausių Lietuvos bažnyčių ilgus metus kentėjo nuo karų, gaisrų ir potvynių. Dabar šventovėje ir šalia įrengtoje aikštėje vyksta kultūros renginiai, bendruomenės šventės.  

Zapyškio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios klebonas Juozas Fakėjavas pašventino kapą, maldą baigdamas žodžiais: „Ilsėkitės ramybėje.“

Ceremonijoje dalyvavęs archeologas Justinas Račas pasakojo, kad palaidojimų buvo rasta ir bažnyčios viduje. Palaikai sulaidoti keliais sluoksniais, iš viso jų galėjo būti maždaug 200. „Šie žmonės pasitarnavo ir mokslui – kasinėjimų metu daug sužinojome apie jų gyvenimą, buitį, papročius“, – kalbėjo archeologas.

Šalia bažnyčios buvo aptikta buvusios zakristijos vieta, medinio priestato bei osuarijaus (kaulų sandėliavimo vietos) pamatai, senosios mūrinės šventoriaus tvoros fragmentai. Archeologiniai tyrimai su pertraukomis vyko nuo 2017–2018 metais. Ištirta 80 perkasų, kurių bendras plotas 5 079 kv. m. Aptikta daugiau kaip 500 individualių radinių (žiedų, medalikėlių, kryželių), virš tūkstančio XV-XIX a. monetų, keli tūkstančiai keramikos, stiklo dirbinių šukių. Fiksuoti 52 kapai ir kaulų sankaupos.

Komentarai (0)

Parašykite savo nuomonę:

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami automatiškai

Neprisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami tik patvirtinus administratoriui

: