Europos paveldo dienų šventės atgarsiai iš Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos

Ši idėja gimė Prancūzijoje dar 1984 metais, o jos iniciatorius buvo Prancūzijos kultūros ministras Jackas Langas. Per keletą metų šis renginys išplito po daugelį Vakarų Europos šalių ir pasidarė toks populiarus, kad nuo 1991 metų visoje Europoje imta rengti Europos paveldo dienas.

Prisidėdama prie šios iniciatyvos jau kelerius metus iš eilės Europos paveldo dienas organizuoja ir Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka. Šiais metais, švenčiant modernaus valstybingumo šimtmetį, neišvengiamai atsigręžiame ir į šimtmečio kultūros paveldą: tai svarbi jubiliejinės refleksijos dalis ir savosios tapatybės pažinimo entuziazmo pažadas.

Susipažinti su Kauno rajono kultūros paveldu į renginį buvo pakviesta Kauno rajono bendruomenė: Garliavos Adomo Mitkaus pagrindinės mokyklos, Garliavos Juozo Lukšos gimnazijos ir Garliavos Jonučių progimnazijos mokytojai ir moksleiviai bei kiti savo krašto kultūrai, jos puoselėjimui neabejingi bendruomenės nariai.

Europos paveldo dienoms skirtą šventę Viešojoje bibliotekoje pradėjome Kauno rajono turizmo ir verslo informacijos centro turizmo vadybininkės L. Čekanauskienės paskaita apie istorijos ir kultūros paveldą, skatinantį turizmą Kauno rajone. Pranešėja patikino, kad Kauno rajonas gali pagrįstai didžiuotis turtingu kultūros paveldu. Savo pranešime Kauno rajono turizmo ir verslo informacijos centro turizmo vadybininkė L. Čekanauskienė apžvelgė išskirtinius Kauno rajono paveldo objektus, akcentuodama jų svarbą mūsų krašto istorijai.

Svarbiu renginio akcentu tapo Viešosios bibliotekos projekto „Išmanusis kultūros kelias Kauno rajone – II“ įgyvendinimo metu sukurto virtualaus gido „Išmanusis kultūros kelias Kauno rajone“ rezultatų pristatymas. Projektą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba, rėmė Viešoji biblioteka. Projekto vadovės vyr. bibliotekininkės V. Tamašauskienės teigimu, tikimasi, kad sukurtas virtualus gidas ne tik papildys Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos fondą nauju, inovatyviu, ilgalaikę išliekamąją vertę turinčiu informacijos saugojimo rinkiniu, bet ir užtikrins Kauno rajono kultūros ir istorijos vertybių išlikimą bei jų sklaidą vietos ir tarptautinei bendruomenei (gidas išverstas į anglų k.). Virtualiame gide pristatomi 9 maršrutai, kuriuos sudaro 88 objektai. Prie kiekvieno objekto pateikta trumpa tekstinė informacija su nuorodomis į daugiau informacijos šaltinių apie nagrinėjamą objektą, nuotraukos, kurių dalis – panoraminės ir AERO, darytos su dronu. Pasinaudojus „Google Maps“ internetinio žemėlapio paslauga, galima keliauti pagal sukurtus maršrutus arba lankyti atskirus objektus, pažymėtus virtualaus gido interaktyviame žemėlapyje (GPS koordinatės), ir pasiekti net labiausiai nutolusius Kauno rajone esančius objektus.

Viešosios bibliotekos direktorės Irenos Viktorijos Stančiauskienės teigimu, naująsias technologijas puikiai įvaldę ir mėgstantys moksleiviai nuo šiol Kauno rajoną pažinti gali ne tik keliaudami ir lankydami žymias vietoves fiziškai, bet ir virtualiai. Sukurtą interaktyvią metodinę priemonę, įdėtą Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos tinklalapyje adresu https://www.krsvbiblioteka.lt/lt/, galės naudoti pamokose istorijos bei literatūros dalykus dėstantys mokytojai ir savarankiškai moksleiviai, norintys greitai ir patogiai vienoje vietoje rasti daug susistemintos vaizdinės ir tekstinės informacijos bei išmaniai susipažinti su Kauno rajono vertybėmis, žymiomis kūrusiomis, gyvenusiomis ir skleidusiomis lietuvišką žodį asmenybėmis. Virtualus gidas, kaip informatyvi ir interaktyvi pažinimo priemonė pritaikyta naudoti ir neformalaus ugdymo veiklose bibliotekoje, Trečiojo amžiaus universiteto paskaitose bei istorijos, krašto pažinimo renginiuose bendruomenėse.    

Europos paveldo dienoms skirtą renginio programą užbaigėme nuotaikinga viktorina moksleiviams „Kauno rajono kultūros paveldas“. Žinias apie Kauno rajoną ir jo kultūros paveldą moksleiviai pasitikrino atsakydami į vyr. bibliotekininkės R. Vasauskaitės pateiktus viktorinos klausimus. Viktorinoje dalyvavę Garliavos Adomo Mitkaus pagrindinės mokyklos 7 klasės moksleiviai ir Garliavos Jonučių progimnazijos 5 klasės mokiniai patikino, kad nors Kauno rajone dar yra nemažai nepažintų ir neaplankytų vietovių, tačiau virtualus gidas nuo šiol taps tikru pagalbininku, padedančiu lengvai susiplanuoti ekskursiją po Kauno rajono žymias vietas.

Dėkojame Garliavos Adomo Mitkaus pagrindinės mokyklos istorijos mokytojui metodininkui V. Overlingui, Garliavos Jonučių progimnazijos istorijos mokytojai metodininkei L. Laškovai ir Garliavos Juozo Lukšos gimnazijos istorijos mokytojai metodininkei E. Ilčinskienei, puikiai parengusiems moksleivius viktorinai.

Tegul šios paveldo dienos tampa raktu, padedančiu geriau pažinti, suprasti ir mylėti savo kraštą, džiaugtis kultūros paveldu, unikaliu kraštovaizdžiu ir architektūriniais statiniais, puošiančiais Kauno rajoną.

Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė R.Vasauskaitė

 

Komentarai (0)

Parašykite savo nuomonę:

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami automatiškai

Neprisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami tik patvirtinus administratoriui

: